iOS 14.6 ve iPadOS 14.6 Yayınlandı: İşte Tüm Yenilikler

Mayıs 25, 2021 0

Apple, iPhone ve iPad modellerine hayat veren taşınabilir işletim sistemi iOS (iPad için iPadOS) için yeni bir güncelleme yayınladı. iOS 14.6 ve iPadOS 14.6 olarak isimlendirilen yeni sürümler, bir evvelki iOS 14.5 güncellemesi kadar kritik yenilikler getirmiyor olsa da bilhassa Apple Music abonelerinin bakmak isteyecekleri birtakım yenilikler var.

Bildiğiniz üzere Apple, geçtiğimiz günlerde Apple Music için bir dizi yeni özellik duyurusu gerçekleştirdi. Kelam konusu duyuruya nazaran Apple Music aboneleri, rastgele bir ek fiyat ödemeksizin Dolby Atmos takviyesinin yanı sıra uzamsal ses ve kayıpsız ses özelliklerien erişim sağlayabilecekler. Apple, bu özellikleri haziran ayında sunucu taraflı bir güncelleme ile faal etmeyi planlarken; iOS 14.6 ve iPadOS 14.6 ile birlikte iPhone ve iPad’lerde yeri hazırlamış oldu.

Hepsi bu kadar da değil; Apple, nisan ayında duyurmuş olduğu Apple Card Aile‘yi iOS 14.6 ve iPadOS 14.6 ile birlikte resmen yayınladı. Bilmeyenler için özetlemek gerekirse; Apple Card Aile, tek bir Apple Card’ın birden fazla aile üyesi tarafından kullanılabilmesini mümkün kılıyor. Üstelik ebeveynler, Apple Card Aile ile çocuklarının çevrimiçi alışveriş alışkanlıklarını denetleyebilecek ve harcama limitleri belirleyebilecekler.

Apple tarafından yapılan açıklamalara nazaran tek bir Apple Card’a en fazla 5 kişi eklenebilir ve eklenecek tüm kullanıcıların Aile Paylaşım Kümesinin bir kesimi ve daha da değerlisi 13 yaşından büyük olması gerekli. Ayrıyeten Apple Card’ın ortak sahiplerinin 18 yaşından büyük olmaları gerekiyor. Bu ortak sahipler, Apple Card için ortak bir harcama limitine sahip olacaklar.

Apple, iOS 14.6 ve iPadOS 14.6 ile birlikte Podcast uygulaması için abonelik özelliğini getiriyor. Böylelikle podcast oluşturucular, dinleyicilerinden abonelik fiyatı karşılığı gelir elde edebilecekler. Böylelikle bilhassa NPR, Los Angeles Times, Sony Music Entertainment, Wondery üzere büyük içerik üreticiler, aboneleri için premium podcast yayınları paylaşarak gelirlerini artırabilecekler.

Apple, son işletim sistemi güncellemesinde obje takip aracı AirTag için de küçük bir yenilik yayınladı. Buna nazaran AirTag sahipleri artık Kayıp Modu için telefon numarasının yanına ek olarak bir e-posta adresi de ekleyebilecekler. Ayrıyeten artık AirTag’ler NFC uyumlu bir aygıt dokunduğunda sahibinin telefon numarasını sansürlenmiş bir halde gösterecek.

Tags: Apple, Apple Card, İçi̇n, iOS, yeni Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts