iOS Aygıtlarda Wi-Fi Özelliğini Bozan Bir Yanılgı Bulundu

Haziran 19, 2021 0

Yakın vakitte iOS aygıtların Wi-Fi noktalarına bağlanmasını engelleyen bir kusur ortaya çıktı. Aygıtların belirli bir ada sahip Wi-Fi ağlarına bağlandıktan sonra temas kabiliyetini yitirdiği gözlemlendi.

Güvenlik araştırmacısı Carl Schou, kendi ferdî Wi-Fi ağına 4 farklı karakterden oluşan karışık bir isim verdi. Bu ağa bağlanamayan Schou, bir müddet sonra telefonun Wi-Fi irtibat özelliğinin büsbütün kaybolduğunu fark etti.

Kusur yüzünden telefonun Wi-Fi özelliği gitti

Tweeti görüntüleyemiyorsanız buradaki irtibata tıklayın.

Carl Schou, yaptığı denemeler sırasında şahsî Wi-Fi ağına “%p%s%s%s%s%n” ismini verdi. Ne kadar denese de ağa bağlanamayan araştırmacı, bir mühlet sonra daha garip bir şey fark etti. Telefonun Wi-Fi irtibat özelliği büsbütün kaybolmuş, listede ise hiçbir ağ gözükmemekteydi.

Ağ ismini değiştirip telefonu tekrar başlatan Schou, bir türlü Wi-Fi özelliğini geri getiremedi. Durumu kaydedip Twitter’da paylaşan araştırmacı, şu tabirleri kullandı: “Adını ‘%p%s%s%s%s%n’ yaptığım şahsî Wi-Fi ağıma bağlandıktan sonra telefonumun Wi-Fi işlevi büsbütün kayboldu. Ağ ismini değiştirmek de, telefonu yine başlatmak da işe yaramadı.”

Sorunun tahlili bulundu

Yanılgı öteki telefonlarda da test edildi. Sorunun varlığı doğrulandı ve tahlil yolu bulundu. Şayet kazara “%p%s%s%s%s%n” isimli bir ağa bağlanırsanız izlemeniz gereken yol şu: Ayarları açıp genel sekmesine girin. Sıfırlama kısmından ‘Ağ Ayarlarını Sıfırlama’ seçeneğine basın. Uyarıyı kabul edip telefonunuzu tekrar başlattıktan sonra eski Wi-Fi hizmetinize kavuşacaksınız.

Tags: Ağ, Telefonu, Wi̇-Fi̇ Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts