iPhone 13 serisi çip kıtlığına takılmaya bilir

Mayıs 27, 2021 0

Geçtiğimiz sene pandeminin patlak vermesi teknoloji dalını derinden etkiledi. Karantina nedeniyle kapanan fabrikalar global çaplı bir çip ve yarı-iletken krizine yol açtı. Bu kriz yeni jenerasyon konsolların, ekran kartların, işlemcilerin, teknolojinin öbür alanlarında yüzlerce aygıtın son tüketiciye ulaşmasında, onların üretim zincilerinde önemli gecikmelere sebep oldu.

Enteresandır ki, akıllı telefon bölümü bu krizi en az sorun ve zafiyet ile atlatan alanlardan oldu. Bölümün bu muvaffakiyetini bu sene ve önümüzdeki senede devam ettireceği ön görülüyor. Son raporlara esasen TSMC, iPhone 13 serisinde kullanılması beklenen A15 işlemcisinin üretimine başladı.

Apple TSMC’den torpil almayı başarmış

Küresel çaplı çip krizi ufaktan Apple‘ı da vurmaya başlasa da, şirket özelliklede işlemci üretim çizgisinin bu meseleye takılmaması için ekstra efor sarf ediyor. Şöyle ki şirket bu bahiste Tayvanlı üretici TSMC ile bir mutabakat yapmış ve muahede sonucu TSMC Apple‘a en son üretim teknolojisiyle işlemcilerin üretiminde öncülük tanıdı.

A15 işlemcisinin, bir kaç yıldır devam eden trende sadık kalarak “Bionic” kod ismiyle gelmesi ve A14 üzere 5nm üretim süreceyile üretileceği bekleniyor. Sentetik test sonuçlarına bakarsak A15‘in Geekbench‘te tek çekirdekte 1800-1900, çoklu çekirdek testinde ise 4600-4800 civarı bir puan alması bekleniyor. Bu kıymetler şuan piyasada bulunan en süratli Android telefonlardan yaklaşık yüzde 75 fazla.

Grafik tarafında A14‘e kıyasla yüzde 25-35 ortası bir artış öngörülse de, geliştirilmiş Neural Engine ile A15‘in yaklaşık 16-20 TOPS ortası bir süreç gücüne sahip olacağı, yani yapay zeka tarafında neredeyse A14’ün iki katı bir performans vereceği iddia ediliyor. Ayrıyeten işlemcini, 5G tarafında Qualcomm Snapdragon X60 modemi kullanacağı, WIFI 6E standartlarını ve LPDDR5 Ramleri destekleyeceği de argümanlar ortasında.

A16 ile ilgili de yeni haberler var

iPhone 14 serisinde kullanılması beklenen A16 işlemcisi ile ilgili de yeni varsayımlar var. Analistler Apple’ın artık bu işlemcilerde 4nm, hatta 3nm üretim teknolojisini kullanacağını öngörüyor. Bunun yanı sıra Apple‘ın artık Qualcomm üretime 5G modemleri yerine kendi üreteceği 5G modemlerini kullanacağı sav ediliyor.

Pekala siz bu gelişmeler ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Tags: İle, işlemci, Tek, Üretim Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts