İş Arayanlara Özel LinkedIn Profilinizi Geliştirmek İsmine Uygulayabileceğiniz 10 Strateji ve Tüyo

İş Arayanlara Özel LinkedIn Profilinizi Geliştirmek İsmine Uygulayabileceğiniz 10 Strateji ve Tüyo

Aralık 1, 2021 0

Günümüzün teknoloji çağında iyi planlanmış bir LinkedIn profili, iş arayanların neticeye erişmesi için oldukça ehemmiyetli. Patronlar ve işe alım uzmanları, yayınladıkları iş bültenlerinde son kararı vermeden evvel adaylar hakkında detaylı bilgi edinmek için LinkedIn’e bakıyor. Bu sebeple LinkedIn profilinizin yeterince dolu olduğundan ve sizi öbür adaylardan değişik kıldığından emin olmanız gerek.

LinkedIn üzerinde gördüğünüz iş duyurularından rastgele birine müracaat etmeden evvel profilinizin yeterince bilgi sağlayıp sağlamadığını bir defa daha hakimiyet edin. Şayet LinkedIn profilinizin sizi yeterince yansıttığını düşünüyorsanız, bu içeriğimizde iş duyuruları için sizi bir adım öne çıkaracak LinkedIn profil stratejilerine yakından bakacağız.

 LinkedIn profilinizi geliştirebileceğiniz ve platformu daha iyi kullanabileceğiniz stratejiler:

Profil bilgilerinizde yazım yanılgısına yer vermeyin.  Profilinize anahtar kelimeler ilave edin. LinkedIn başlığınızı profesyonel görünecek biçimde aktüelleyin. Profil özetinizin karakterinizi yansıtmasını sağlayın. Profilinizin her zaman aktüel olduğundan emin olun. Başkalarından öneri isteyin. Profilinizi herkese sarih konuma getirin. Profil URL’nizi özelleştirin. Profiliniz için bir rozet oluşturun ve bunu öbür ağlarınıza ilave edin. İş geçmişinizden afaki bilgileri kaldırın.

1. Profil bilgilerinizde yazım yanılgısına yer vermeyin. 

LinkedIn

Evet, oldukça kolay: Profilinizde yazım yanılgılarına yer vermeyin. Elbette, bu vaziyet sektörden sektöre değişiklik gösterse ve bir hayli işe alım uzmanı Türkçeye doğru düzgün dominant olmasa dahi profiliniz, sizin sergeniniz. De, da eklerinin dağılmadığı, kavramak için 3 defa okumanın gerektiği, sıradan yazılmış bir profil özeti, emin olun pek çok şahıs için sıkıcı ve beceriksiz görünecektir.

2. Profilinize anahtar kelimeler ilave edin.

Linkedin

İşe alım uzmanları, rastgele bir iş bülteninde doğru adayı bulabilmek için anahtar sözcükleri kullanarak LinkedIn ve öbür kariyer sitelerinde arama yapar. Dolayısıyla anahtar kelimeler, profilinizin tamamında ve özellikle de “Uzmanlıklar” kısmında oldukça ehemmiyetlidir. Potansiyel işletmeler tarafından bulunma kısmetinizi artırmak için ayrıntılı bir araştırma yapıp, profilinizi en doğru anahtar sözcüklerle donatın.

3. Profesyonel bir profil resmi kullanın ve LinkedIn başlığınızı profesyonel görünecek biçimde aktüelleyin.

Linkedin başlık

Patronlar ve işe alım uzmanları, doğru adayları bulmak için kumpaslı olarak LinkedIn’i inceler ve profesyonel bir görsel onların kafasındaki doğru tonu tanımlar. Neticede burası Instagram değil ve seçim edeceğiniz fazla karışık olmayan, sizi bütün olarak yansıtan, pak bir resim; iş duyuruları için ilk sıralara yükselmenize büyük miktarda katkı sağlayacaktır.

Aynı zamanda Adınızın hemen altında yer alan ‘Başlık’ kısmı, zannedilen olarak aktüel iş bilgilerinizi gösterecek biçimde doldurulur ancak bu bilgiler her zaman yeterli olmayabilir. Başlık aynı zamanda insanların profilinizi ziyaret ettiğinde göreceği ilk kısım. İnsanlarda sadece tek bir ilk izlenim vazgeçebileceğiniz için burada yer alan iletinin sarih, anlamlı ve insanlara sizin kim olduğunuzu söylemesi gerekir. Burada en iyi anahtar sözcükleri kullanmayı da unutmayın.

4. Profil özetinizin karakterinizi yansıtmasını sağlayın.

Linkedin

Profil özetiniz, kariyeriniz açısından karakterinizi en iyi yansıtabileceğiniz yerdir. Bu kısma daha evvel katıldığınız faaliyetleri, hünerlerinizi, nelerde iyi olduğunuzu, galibiyetlerinizi, teknik kabiliyetlerinizi ve sizi daha iyi açıklayacağını düşündüğünüz öbür bilgileri ilave edebilirsiniz.

5. Doğru şahıslarla ve gruplarla irtibat kurun.

Linkedin ağ

Çoğu insan LinkedIn profilini aktüellemeyi unutur ancak bu bir altın kaidedir: LinkedIn profilinizin aktüel olduğundan emin olun. Mevcut unvanınız her an aktüel olursa sizinle irtibata geçen bireyleri hayal kırıklığına uğratmaz, onlara neler vadettiğinizi profilinizde gösterebilirsiniz.

6. Başkalarından öneri isteyin.

Linkedin ağı

Ananesel işe alım süreçlerinde öneri mektuplarının ehemmiyetli bir yeri vardı; tavsiyeler de LinkedIn profilinizin ehemmiyetli bir özelliğidir. Patronlar adayların profillerini incelerken daha önceki bir işveren veya iş dostu tarafından profilinize verilen bir öneri, sizi her zaman bir adım öne geçirecektir. Öneri almanın en kolay yolu ise başka birine öneri vermektir. Ancak burada herkesten değil, sektör içerisinden bireylerden öneri almaya ve aynı biçimde sektör içerisinden şahıslara öneri vermeye özen gösterin; aksi takdirde profiliniz “sahte” havası yaratabilir.

7. Profilinizi herkese sarih konuma getirin.

Linkedin

LinkedIn, genel anlamda kariyer ve iş duyuruları üzerine heyeti bir platform. Dolayısıyla profilinizi kapalı kullanmak ile kullanmamak arasında pek bir fark bulunmuyor. Şayet bir iş duyuruyu peşindeyseniz, profilinizi herkese sarih gidişata getirmek oldukça tesirli bir strateji olabilir.

8. Profil URL’nizi özelleştirin.

Linkedin mobil

İsminize özel URL’ler, gelişigüzel harf ve sayılardan oluşan bir URL dizisinden her zaman daha iyidir. LinkedIn’de profil URL’nizi isminizi ve soyadınızı kapsayacak biçimde özelleştirebilirsiniz. İsminizi kapsayan bir URL’ye sahip olmanın SEO açısından da ehemmiyetli olduğunu unutmayın.

9. Profiliniz için bir rozet oluşturun ve bunu öbür ağlarınıza ilave edin.

Linkedin masaüstü

LinkedIn’de profiliniz için bir rozet oluşturabilirsiniz. Rozetleri daha evvel hiç dinlemeyenler ve “LinkedIn rozeti nedir?” diye soracak olanlar için kısa bir özet geçmek gerekirse bu rozetler, LinkedIn profilinize bağlı minik bir fotoğraftır. Bu iletişimi e-posta imzalarınızda, web sitenizde, öbür sosyal ağ sitelerinde veya öbür rastgele bir çevrimiçi profilde kullanabilirsiniz. Bu sayede profil sayfanıza geri irtibatlar oluşturabilir ve SEO sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

10. İş geçmişinizden afaki bilgileri kaldırın.

Linkedin masaüstü

Profilinizi görüntüleyen patronlar muhtemelen geçmiş iş tecrübelerinizle ilgileniyorlar, bu sebeple bu kısmın aktüel ve bilgilendirici olması ehemmiyetlidir. Geçmiş iş bilgilerinizin yeterince sarih olduğundan emin olun Unvan ve tarihten daha aşırısı. Ancak aradığınız role katkıda bulunmayacağını düşündüğünüz daha önceki pozisyonları da geri tasarıya almayı unutmayın. Bu bilgileri tamamen kaldırmayın çünkü patronlar üzerinde kariyerinizde bir boşluk varmış izlenimi yaratabilirsiniz.

LinkedIn’de güçlü bir profil oluşturmak için kullanabileceğiniz stratejileri derlediğimiz içeriğimizin burada sonuna geliyoruz. Yukarıyada yer alan bu adımları uyguladıktan sonra Linked’ın profilinizin daha etkileyici bir görünüme kavuşacağına emin olabilirsiniz.

Tags: İş Arayanlara Özel 10 LinkedIn Taktiği ve Tüyosu Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ