İşletmeler 'Dolarla Ödeme' İstiyormuş: Giyim Sektöründe Yeni Seneyle Beraber Beklenen Zam Oranı Açıklandı

İşletmeler ‘Dolarla Ödeme’ İstiyormuş: Giyim Sektöründe Yeni Seneyle Beraber Beklenen Zam Oranı Açıklandı

Aralık 1, 2021 0

Ülkemizde yurttaşlar ve neredeyse tam sektörler uzun bir müddettir döviz kurlarında yaşanan çoğalışların, dalgalanmaların kıskacında hayatını sürdürmeye gayret ediyor. Bu kasvet en çok teknoloji ve besin sektörüne yansıyan maliyet çoğalışlarıyla göz önünde olsa da, reelinde tam iş kolları ve sektörler yüksek maliyetlerle başa çıkamıyor. Haliyle bu gidişattan yurttaşlar da dolaysız olarak etkileniyor.

TL’nin yokuş alt giden, vitesi boşa alınmış araba gibi değer kaybetmesiyle beraber TL’ye olan rağbet de hem beynelmilel olarak hem de ülke içerisinde son derece eksildi. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği TGSD Başkanı Ramazan Kaya döviz kurlarında yaşanan büyük dalgalanmaların dövize dönülmesine neden olduğunu belirterek, şirketlerin ödemelerde TL sevk edilmemesini istediğini aktardı.

Yeni senede en yüzde 50 zam gelecek

Giyim

Ekim ayındaki enflasyona takribî yüzde 7.56 ortamında bir katkıyla en büyük katkıyı veren hazır giyim sektöründe, TL olarak yapılan ödemeler geçtiğimiz haftadan itibaren dolara döndü. Hammadde üreten firmalar, kur seviyelerindeki devamlı metamorfozlar nedeniyle sonraki süreçte tüm tahsilatların dolarla yapılacağını belirtti. Sektöre ait sansasyonel büyüme ise zamla alakalı. Hammadde alımları için 1-2 ay evvelden ödeme istendiğini söyleyen sektör yetkilileri, yaşanan bu süreçler nedeniyle Ocak ayından itibaren harcayıcıya en az yüzde 50 zam yansıyacağını ifade etti.

Mevzuyla alakalı açıklama yapan TGSD Başkanı Ramazan Kaya, “Özellikle bu hafta başı dövizin atlaması ile bu vaziyet yaşandı. İşletmeler döviz üzerinden satıyordu. Ödemeler MB kurundan TL’ye çevrilerek ödeme yapılıyordu. Ya da dövizle satıyorlardı ya da vadeli alımlarda döviz hesabına karşılık TL çek yollayıp kur farkı hesabı yapıyorduk. Şimdi diyorlar ki ‘Biz döviz üzerinden satarız, bunun karşılığında döviz isteriz, TL yollamayın.’ Zira gün içinde oynaklık olduğu için ve yolladığımız TL çeki buna yanıt olmadığı için şu anda döviz satışlarında tamamen ya döviz istiyorlar ya da döviz çeki ödemeli model istiyorlar. Yılbaşından sonra yaftalara en az ortalamalarda yüzde 50 zam yansıyacak. Bu da enflasyonu tetikleyecek” biçiminde konuştu.

Tags: Giyim Sektöründe Yeni Yılda Büyük Zam Bekleniyor Categories: Sektörel
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ