Joe Biden, Amerika Birleşik Devletlerinin 500 Milyon Doz Daha Aşı Affedeceğini Duyurdu

Joe Biden, Amerika Birleşik Devletlerinin 500 Milyon Doz Daha Aşı Affedeceğini Duyurdu

Eylül 26, 2021 0

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, ülkesinin şimdiye kadar 100’den fazla ülkeye 160 milyon doz aşı bağışında bulunduğunu açıkladı. 

Biden ayrıca, düşük ve orta kazançlı ülkelere 500 milyon doz daha yeni tip COVID-19 aşısı affedeceklerinin de haberini verdi. 

Birleşmiş Milletler 76. Genel Heyeti’nda ‘COVID-19’ zirvesi:

Joe Biden

New York’ta asıllaşmakta olan Birleşmiş Milletler BM 76. Genel Heyeti buluşmaları bünyesinde, Biden’ın liderlik yaptığı “Küresel COVID-19 Zirvesi: Pandemiyi Tamamlama ve Gelecektekilere Hazırlık İçin Yine İnşa” ismiyle çevrimiçi zirve gerçekleştirildi. 

Zirvede yaptığı konuşmada Biden; dün BM Genel Heyeti’nda yapmış olduğu konuşmayı amaçlayarak “COVID-19’u yenmek için beraber çalışmamızdan ve gelecek pandemilere hazırlıklı olmaktan daha acil bir şey yok.” dedi. 

Biden; idarenin oksijen krizi, aşı imalini çoğaldırma ve aşı affetme mevzularında sağlam adımlarla ilerlediğini belirtirken, COVID-19 nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’de 670 binden fazla, dünya genelinde ise 4 buçuk milyondan daha fazla can kaybı yaşandığının da altını çizdi. 

AB ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yeni bir ortaklık:

Başkan Biden, “Amerika Birleşik Devletleri, düşük ve orta kazançlı ülkelere affetmek üzere 500 milyon doz daha Pfizer aşısı satın alacak. Bu dozlar, gelecek sene bu zamanla kadar ülkelere sevk edilmiş olacak” dedi ve ülkesinin şu ana kadar 100’den fazla ülkeye 160 milyon doz aşı bağışında bulunduğuna da dikkat çekti. 

Daha yakın çalışabilmek ismine Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni bir ortaklığa imza attığını müjdeleyen Biden, yaptığı açıklamada “Tüm dünyayı muhakkak ilkeler çevresinde toplamalıyız. Aşıları satmamalı, affetmeliyiz ve bu bağışlarda politik bir emel olmamalı” ifadelerine yer verdi. 

Biden, bunlara ek olarak Güney Afrika’da da 500 milyon dozdan fazla Johnson and Johnson COVID-19 aşısı üretileceğini, bu üretilen aşıların Afrika ülkelerine dağıtılacağını ve Amerika Birleşik Devletleri’nin, aşılama çalışmaları için 370 milyon dolar affetme lafı verdiğini kaydoldu. 

Tags: 500 Milyon Doz Daha Aşı Bağışlayacak, abd Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts