Kara Deliklerin ve Karanlık Maddenin Gizemine Işık Yakalayacak Araştırma: Kara Delikler, Dünya ve Ay İle Çarpışmış Olabilir

Kara Deliklerin ve Karanlık Maddenin Gizemine Işık Yakalayacak Araştırma: Kara Delikler, Dünya ve Ay İle Çarpışmış Olabilir

Aralık 1, 2021 0

Çekim alanı her türlü maddesel yaradılışın ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan; kütlesi büyük bir kozmik cisim olan, uzayda muhakkak nicelikteki maddenin bir noktaya bir araya gelmesi ile oluşan kara delikler, insanlar için filmlere de mevzu olduğu biçimde hep bir gizem olarak varlığını sürdürüyor.

Ölü yıldızlar olarak da öğrenilen kara delikler, uzayda yol alan hiçbir madde veya ışınımın kaçamayacağı kadar büyük kütle çekim alanlarıdır. Royal Astronomical Society’de yayınlanan bir araştırmaya göre, bilim insanları ‘ufak’ kara deliklerin Dünya da dahil olmak üzere değişik bir hayli gök cisimine çarptığını düşünüyor. 

”Ay, kara delikler nedeniyle oluşan kraterlerle dolu”

Kara Delik

Bu ufak kara deliklerin Big Bang sonrasında oluştuğunu söyleyen bilim insanları, Kozmos süresince seyahat ederken yayılmaya başladıklarını ve muhtemelen Güneş Sistemimizde Ay’ı da geçerek Dünya’ya erişmiş olabileceklerini belirtti. Dünya ve Ay dahil bir hayli seyyareye mevzubahisi ‘ufak’ kara deliklerin çarptığını iddia eden bilim insanları, Ay’ın bu çarpışma karşısında ince atmosferi nedeniyle Dünya kadar iyi korunamadığını ifade etti. 

Ay’ın kara deliklerin çarpması neticeyi kraterlerle dolu olduğunu düşünen tahlilciler, ufak kara deliklerin çarpmasıyla oluşan bu kraterlerin onların karanlık ve gizemli dünyasına ışık yakalayabileceğini söyledi. Çalışmada ayrıca bu kara delik harabelerinin gelecekte ‘karanlık madde’ hakkında da ehemmiyetli bilgiler sunabileceği ifade edildi. Özellikle NASA’nın yanaşan Artemis programı ve gelecekte yapılabilecek insanlı Ay görevleri sayesinde bu kraterler araştırılabilecek.

Tags: Dünya ve Ay İle Çarpışmış Olabilir, Kara Delikler Categories: Uzay
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ