Koca Ülke Soğuk Cüzdana Döndü: El Salvador, Rezervindeki Bitcoin Ölçüsünü Artırdı

Koca Ülke Soğuk Cüzdana Döndü: El Salvador, Rezervindeki Bitcoin Ölçüsünü Artırdı

Eylül 30, 2021 0

Amerika Birleşik Devletleri dolarıyla beraber Bitcoin’i de legal birim yapan El Salvador, görünüşe göre daha fazla Bitcoin satın aldı.  

Başkan Nayib Bukele’nin yaptığı açıklamaya Salvador hükümeti anlık olarak 700 Bitcoin’e sahip. 

“Dipten satın alırsanız sizi asla yenemezler “

Nayip Bukele

El Salvador başkanı Nayib Bukele bu Pazartesi günü Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla hükümetin 150 Bitcoin daha satın aldığını duyurdu. Ülke, Bitcoin kanununu 7 Eylül’de yürürlüğe sokarak kripto para birimini legal birim haline getirmişti. 

Buna ek olarak Bukele, “Dipten satın alırsanız sizi asla yenemezler… Başkanlık nasihati, “ dedi. 

Bitcoin

İlanın yapıldığı esnada maliyeti 45 bin dolar etrafı olan Bitcoin, Bitcoin.com Markets bilgilerine göre şu an aktüel olarak 43.900 dolar dolaylarına izliyor. 

El Salvador; Bitcoin kanunu yürürlüğe girmeden evvel 6 Eylül’de Bitcoin satın almaya başlamış; 7 Eylül’de Bukele, ülkesinin toplam 550 Bitcoin’i olduğunun haberini vermişti. 

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın ardından en fazla kripto ATM rakamına sahip üçüncü ülke

Bitcoin

Cryptocurrency ATM izleme web sitesi Coinatmradar.com‘a göre, El Salvador şu anda 205 kripto ATM konumuna sahip ve bu da El Salvador’un Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın ardından en fazla kripto ATM rakamına sahip üçüncü ülke olduğu anlamına geliyor. Ancak çevrede Salvador Sayıştayı’nın hükümetin Bitcoin ATM satın alımlarını ve Chivo kiosk inşaatını soruşturmayı tasarladığına dair haberler gezmekte. 

Hükümetin Bitcoin cüzdanı olan ‘Chivo’ cüzdanı oldukça zahmetli bir başlangıç yapmış; ancak Bukele 16 Eylül’de Chivo uygulamasının “% 100” çalıştığını iddia etmişti. Raporlara göre Chivo cüzdanının daha fazla kullanılması gidişatında, Moneygram ve Western Union gibi havale sağlayıcılar senede 400 milyon dolara kadar hasara uğrayabilir. 

Bukele; Cuma günü Twitter üzerinden “Henüz telefon modellerinin %65’ini etkinliştirmedik. “ diyerek 1,1 milyon Salvadorlu’nun Chivo’yu kullanmakta olduğunu duyurdu ve “Görünen o ki, 40 senede ananesel bankaların kamulaştırılması ve özelleştirilmesiyle 1 ayda onlardan daha fazla insanı bankaya sürükleyebileceğiz. “ diye de sözlerine ilave etti. 

Tags: El Salvador Daha Fazla Bitcoin Satın Aldı Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ