Kripto Para Maddesine Ait Ayrıntılar Belirli Oldu

Mayıs 31, 2021 0

Türkiye, geçtiğimiz periyotlarda kripto para piyasaları ile ilgili kıymetli bir mevzuyu gündem haline getirmişti. Hükümet yetkilileri ve piyasa düzenleyiciler tarafından yapılan açıklamalara nazaran ülkemizdeki yatırımcılar ile borsalara yönelik bir yasal düzenleme yapılacaktı. Lakin bugüne dek mevzuyla ilgili somut bir gelişme yaşanmamıştı. Yani yatırımcılar, kendilerini nelerin beklediğini bilmiyordu.

Edinilen son bilgilere nazaran ise yatırımcılar ile borsaları bekleyen düzenlemelerin belirlenmesi konusunda sona gelindi. Mevzuyla ilgili oluşturulan komiteye sunulan bir rapor, belirlenen yasal düzenlemenin yatırımcıyı koruyacağı, borsaların hizmet verebilmesi için gerekli kuralların belirlenmesi ve kara para aklanmasının önüne geçilmesi üzere konuları kapsadığını ortaya koyuyor. Elbette yatırımcılar için vergi de bu düzenleme içerisinde yer alıyor.

Kripto para yatırımcıları, THODEX üzere borsalardan korunacak

Kelam konusu raporda yer alan bilgilere nazaran kripto para borsaları, ülkemizde tıpkı emtia borsaları üzere çalışacak. Yani bu şirketler, Sermaye Piyasası Konseyi’ne giderek resmi lisans alacaklar. Ayrıyeten bu çeşit kuruluşlar için taban sermaye kuralı getirilecek. Bu da şirketlerin sırf bir internet sitesiyle kripto para borsası kurma mümkünlüğünü ortadan kaldıracak. Varsayımlara nazaran Türkiye’de hizmet veren 40 civarında kripto para borsası bulunuyor ve bunların neredeyse yarısı “merdiven altı” olarak nitelendiriliyor. İşte bu düzenleme, yatırımcıyı merdiven altı borsadan korumuş olacak.

Borsalar, devlet ismine stopaj kesecek

Rapora nazaran kripto para yatırımcılarına makul bir ölçü stopaj kesintisi uygulanacak. Bunu en kolay tabiri ile “vergi” olarak isimlendirebiliriz. Şu an için yüzdelik bir dilimden bahsedilmiyor olsa da bu bahiste farklı ülkelerdeki işleyişlere bakıldığı, bunların Türkiye’ye nasıl uyarlanabileceği konuşuluyor. Örneğin kripto paralar emtia olarak kabul edilirse yatırımcının vergi mükellefi olabileceği söz ediliyor. Rapordaki bilgileri kıymetlendirecek olursak, alınan verginin büyük bir ihtimalle yatırımcının belini bükmeyeceğini söyleyebiliriz.

Dünya genelinde hizmet vermekte olan kripto para borsaları, alım-satım süreçlerinde muhakkak komite kesintileri yapıyorlar. Rapora nazaran Türkiye’de hizmet veren borsalar, bahsi geçen verginin de ortacısı olacak. Yani yatırımcı, son haliyle yürürlüğe girecek düzenlemede yer alacak vergi ödemesini, borsa üzerinden yapacak. Süreç yapılan borsa da yatırımcıdan topladığı vergiyi devlete ödeyecek.

Rapor, düzenlemelerin yapılabilmesi için evvel kripto paralar için bir tarif getirileceğini belirtiyor. Aslına bakacak olursak bu tanımlama, yasal düzenlemenin temel yapı taşlarını oluşturacak. Örneğin raporda yer alan “Kripto paraların bir asli kıymeti yoktur ve bedeli çok oynaktır.” tesbiti, bu yatırım araçlarına dolar ya da altın üzere bakılmayacağını gösteriyor. Lakin rapordaki farklı bir kısımda “kripto varlık” tabiri geçiriliyor. İşte bu tabirin, yasal düzenlemedeki tanımlama olarak kullanılacağı düşünülüyor. Son olarak, kripto varlık sözünün çeşitli ülkelerde de yasal düzenlemeler içerisinde yer aldığını belirtelim.

Tags: Borsa, Düzenleme, kripto para, vergi, Yatırım Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts