Mesele 'Annelerin Bakamaması' Dokunulmuş: Tarih Evveline Ait Çok Rakamda 'Ölü Bebek' İzine Tesadüfülmesinin Sebebi Bulundu

Mesele ‘Annelerin Bakamaması’ Dokunulmuş: Tarih Evveline Ait Çok Rakamda ‘Ölü Bebek’ İzine Tesadüfülmesinin Sebebi Bulundu

Aralık 1, 2021 0

Tarih evveli zamandaki aile yapısını, ebeveynlik kavrayışını ve genel insan ilişkilerini kavramak için erişebildiğimiz belirtiler oldukça hudutlu. Eriştiğimiz arkeolojik belirtiler çıkarımlar yapmamıza dayanakçı olsa da çoğu zaman bilgiyi bize doğrudan vermiyor. Bu surattan tarih evveline dair merak mevzularından biri olan analığa dair bildiklerimizin de değişmesi an sorunuydu.

Şu ana kadarki belirtiler, tarih evvelinde insan annelerinin çocuklarıyla şu anki kadar ilgilenmedikleri kanısını kuvvetlendiriyordu. Ancak aynı bilgilere değişik bir açıdan bakmak için bugünün bilgilerini de hesaba katan tahlilciler, binlerce sene evvel yaşamış insan annelerinin çocuklarıyla sandığımızdan fazla, hatta belki de bugünkü kadar ilgilenmiş olabileceğini ortaya koydu.

Bugünkü oranlarla dağlar kadar fark yok

tarih öncesi anne

Arkeolojik kazılarda bulunan bedenler arasında 1 yaşını dahi doldurmamış ölü bebek vücutlarının aşırılığı, şu ana kadar bilim insanlarına antik annelerin çocuklarıyla şu anki gibi ilgilenmediği fikrini vermekteydi. Ancak tahlilciler bu sefer günümüzün bebek vefat oranlarını ve sebeplerini araştırdılar. Bir Hayli değişik ülkedeki bebek vefatlarını ve sosyo-ekonomik etkenlere bağlı olarak araştıran tahlilciler, evvelkinden çok değişik bir kanıya vardı.

Daha evvel ölü bebek rakamlarına göre çıkarımlarda bulunulmuştu ve tarih evveli çağlarda bebeklerin sık sık can verdiği, başka bir deyişle annelerin onlara iyi bakamadığı kanısına varılmıştı. Bu sefer sayı değil de doğum ve vefat oranlarına bakıldı. Netice olarak, tarih evveli yarıyılda bebek vefatı oranlarının değil de doğum oranlarının yüksek olduğu ortaya çıktı. Daha fazla doğum, birliktesi daha fazla vefatı getiriyordu. 

Başka Bir Deyişle doğan bebek rakamını karşılaştıracak olursak bebeklerin dünkü ve bugünkü vefat oranları arasında dağlar kadar fark yoktu. Ayrıca şartların günümüzden çok daha değişik ve zorlayıcı olduğunu düşünürsek, bebek geliştirmenin kolay olmadığı neticesine varmak yanlış olmayacaktır. Netice olarak, tarih evveli annelerin bebeklerine sandığımızdan daha fazla bakım sağlamış olabileceği böylece ortaya çıktı.

Tags: Tarih Öncesinde 'Ölü Bebek' Oranı Neden Fazlaydı? Categories: Bilim Haberleri
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ