Meşhur 'Cuma' İndirimlerinde Kaç Para Tüketildiği Belirli Oldu

Meşhur ‘Cuma’ İndirimlerinde Kaç Para Tüketildiği Belirli Oldu

Aralık 2, 2021 0

Her sene olduğu gibi bu sene de kasım ayının son cumasında Muhteşem Cuma, Efsane Cuma vb. indirimlerle buluştuk. Özellikle cuma gününü içeren bu indirimler sayesinde pek çok birey, basmakalıp maliyetinden daha düşük maliyetlerle ve sürpriz devasa indirimlerle yeni mahsuller satın aldılar.

Peki bu seneki indirim günleri, geçtiğimiz senelere göre nasıl değerlendirildi? İşte bu sualin yanıtı, Adobe tarafından paylaşılan Amerika Birleşik Devletleri’deki Black Friday indirimlerine ait bilgilerle ortaya çıktı. Adobe’un grafiği, aslı da gösterdi: Kasımın son cuma gününde 26 Kasım yapılan satışlar, ilk defa bir evvelki seneye göre düşüş gösterdi.

Geçtiğimiz seneye göre düşüş yaşandı, ama yalnızca cuma günü:

black friday

Adobe tarafından paylaşılan ve Amerika Birleşik Devletleri’deki satışlara odaklanan bilgilere göre 2021 senesinin Black Friday yarıyılında toplam 8,9 milyar dolarlık satış asıllaştı. 2020 senesindeyse bu değer 9 milyar dolardı. Adobe, minik de olsa bu düşüşün neden asıllaşmış olabileceğine dair bir görüş de bildirdi. Buna göre bir hayli firma, Black Friday indirimlerini ve yanaşan tatil yarıyılı indirimlerini peş peşe getirmemek için Black Friday indirimlerini ekimin ortası kadar erken tarihlerde başlattı.

Bunun yapılmasıyla beraber de harcayıcılar, daha erken alışveriş yapmaya başladılar. Dolayısıyla bilgiler, bu yarıyılı içermediğinden Black Friday bu sene daha zafersiz kampanyalara konut sahipliği yapmış gibi görünüyor. Fakat asılda vaziyet çok daha değişik olabilir. 1 – 28 Kasım tarihleri arasında yapılan alışverişin toplam ölçüsünün 99,8 milyar dolar olması ve bunun, bir evvelki seneye göre %13,6 çoğalış anlamına gelmesi de buna bir delil.

Peki dünyada vaziyet ne?

Salesforce tarafından yayınlanan bir başka bilgiye göre dünya çapında ‘Black Friday’ yarıyılında yapılan alışveriş hacmi 63 milyar doları aşkın bir büyüklüğe sahipti. Bu da evvelki seneye göre %2’lik bir çoğalış yaşandığı anlamına geliyor. 

Tags: Meşhur 'Cuma' İndirimlerinde Kaç Para Harcandığı Belli Oldu Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ