Microsoft, Surface Duo’yu Oyun Konsoluna Çevirdi

Mayıs 25, 2021 0


Microsoft, yeni bir güncellemeyle çift ekranlı katlanabilir aygıtı Surface Duo’yu taşınabilir bir oyun konsoluna dönüştürdü. Xbox’ın bulut oyun servisi xCloud üzerinden Xbox oyunlarını rahatlıkla oynamayı sağlayan aygıt, şirket bir el konsolu çıkarsa neye benzeriydi göstermiş oldu.

Bu olay, xCloud’a çift ekran takviyesinin gelmesiyle mümkün oldu. Yaklaşık 2 yıl evvel tanıtılan tabletin bir ekranı denetim tuşlarını, öbür ekranı ise oyunu gösterdi. Ortaya çıkan sonucu gören oyunseverler, Surface Duo’nun yeni halini “Xbox oyunları oynatan bir Nintendo 3DS’e” benzetti.

Xbox oyunlu bir Nintendo 3DS’i andırdı

Microsoft’un bulut oyun servisi xCloud’un taşınabilir uygulaması güncellendi. Güncelleme sayesinde Surface Duo’nun uygulamayı her iki ekranında da çalıştırması mümkün oldu. Ekranlardan biri sanal bir oyun kumandasına dönüştü. Böylelikle ekstra bir kumanda olmaksızın aygıtta oyun oynamak mümkün oldu.

Güncellemeyle adeta bir el konsoluna dönüşen Surface Duo, oyuncular tarafından Nintendo 3DS konsoluna benzetildi. Çünkü o da katlanabilir ve dokunmatik bir oyun konsoluydu. Hatta emülatör kullanımının mümkün olduğunu düşünürsek Surface Duo kullanıcıları, aygıtı her vakit Nintendo 3DS üzere kullanabilirdi. Alışılmış çift ekran dayanaklı bir emülatör uygulaması bulunabilseydi.

Parmakların ekranı kaplamasına son

Microsoft, son birkaç aydır ‘Xbox Touch Controls’ ismindeki dokunmatik denetimlerini xCloud’daki oyunlarına eklemekteydi. Sea of Thieves, Gears 5 ve Minecraft Dungeons üzere birçok oyuna bu özellik eklendi. Dokunmatik butonların Surface Duo aygıtına farklı bir formda gelmesi ise işleri epey kolaylaştırdı. Parmakların oyun oynarken ekranı kapatması ve tuşların küçük olması üzere sıkıntıların önüne geçildi.

Şirket, xCloud’un aygıtta kullanımını kolaylaştırmak için kimi ufak düzenlemelerde de bulundu. Menülerde dolaşmak, içerikleri görüntülemek üzere aksiyonlar; aygıtın kullanımına uygun hale getirildi. Bu düzenlemeler daha fazla katlanabilir aygıta getirilirse, taşınabilir platformlarda bulut sistemli oyun oynamak çok daha keyifli hale gelebilir.

Tags: Ekran, oyun, Surface Duo, xbox Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts