Microsoft ve Qualcomm’dan ortak ARM projesi

Mayıs 25, 2021 0

Microsoft geliştiriciler için ARM tabanlı bir Windows geliştirme kiti oluşturmak için Qualcomm ile iş birliği yaptı. Proje dahilindeki geliştirilecek olan eserler, bu yaz Microsoft Store‘da satılacak.

Microsoft, Qualcomm ile yaptığı iştirak sonucu, geliştiricileri Snapdragon tabanlı PC‘ler için ARM64 uygulamaları oluşturmaya teşvik etmek için daha uygun fiyatlı eserlere yönlendiriyor.

Huawei tarafından geliştirilen ve uzun yıllardır üzerine çalışmalar yapılan HarmonyOS işletim sistemi, şimdiden pek çok üreticinin dikkatini çekmeye başladı

Microsoft ARM projesiyle daha ucuz aygıtlar sunacak

Şimdiye kadar geliştiriciler, ARM64 uygulamalarını Windows‘ta tam olarak test etmek için Surface Pro X üzere aygıtlar satın almak zorundaydı. Bilhassa geliştiriciler tarafından maliyetli olan bu süreç için iki firma yeni ve uygun fiyatlı bir geliştirici seti ortaya koyma fikrinde uzlaştı.

Bahisle ilgili açıklamalarda bulunan Qualcomm eser idaresi kıdemli müdürü Miguel Nunes, “Bu geliştirici kiti, başka tüketici ve ticari aygıtlara uygun fiyatlı bir alternatif sunuyor. Daha küçük masaüstü yapılandırılmasıyla bu kit, geliştiricilere dizüstü bilgisayar seçeneklerinden daha fazla esneklik ve daha düşük bir fiyat garantisi sağlıyor” tabirlerini kullandı.

Kelam konusu kit kutusu, Qualcomm’un ikinci jenerasyon Snapdragon 7c ARM dayanaklı işlemcisini açıkladığı halde geliyor. Ayrıyeten Orijinalinin üzerinde saat artış süratiyle, giriş düzeyi Windows PC’ler ve Chromebook’lar için kıymetli ölçüde avantaj sağlaması bekleniyor.

Bu geliştirme kiti, geliştiricilere Microsoft’un ARM üzerinde Windows için yeni x64 uygulama öykünmesini de test etme imkanı sağlayacak. Aralık ayında Windows için test evresine giren özellik, ARM tabanlı aygıtlar için derlemiş olan 64 bit uygulamaları çalıştırmasına müsaade vermişti.

Tags: Arm, İçi̇n, Ki̇t, windows Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts