Miitopia ile yeni bir dünyaya adım atın!

Mayıs 30, 2021 0

Oyun devi Nintendo, 2017 yılında Nintendo 3DS konsolu için geliştirdiği Miitopia ile karşımıza çıkmıştı. Nintendo’nun Mii avatarları ile oluşturulan bu dünya oyuncuların beğenisini toplamış ve kısa müddette muvaffakiyetler elde etmişti. Casual oyunculara hitap eden ve eğlenceli bir dünyaya sahip olan Miitopia artık de Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştirdi. Nintendo 3DS sürümünün düzgünleştirilmiş hali diyebileceğimiz oyun bakalım bizlere neler sunuyor?

Miitopia incelemesi

Miitopia, Greenhorne Town ismi verilen kasabada geçiyor. Oyunumuzun ana berbatı olan Dark Lord berbat planları için kasabadaki herkesin yüzünü çalmaya başlıyor. Evet bildiğiniz Mii karakterlerinin yüzlerini çalıyor. Biz de maceracı olarak kasabadakilere yardımcı olmak ve yüzlerini geri getirip Dark Lord’u alt etmek için yola koyuluyoruz.

Oyunun başlangıcında kendi karakterinizi oluşturuyorsunuz. Nintendo’nun Mii avatarı oluşturma ekranı yeniden bizlere hudutlu seçenekler sunuyor. Lakin Miitopia için hazırlanan kıyafet ve aksesuarlar ile karakterimizi oyun içerisinden kişiselleştirebiliyoruz. Karakter oluşturma ekranında; Pop Star, Mage, Warrior, Cleric, Chef ve Thief çeşitleri bizleri karşılıyor.

Bu cinslerden dilediğinizi seçebilirsiniz. Size tavsiyemiz uzaktan savaşı ve büyüyü seviyorsanız Mage yahut Cleric cinsini seçmeniz tarafında olacak. Her cinsin farklı bir skill’inin olduğunu belirtelim. Oyun içerisinde yanınıza alacağınız yardımcı karakterler ile savaşlar daha keyifli hale geliyor. Partinizde bu yüzden kesinlikle bir Warrior cinsini barındırmaya ihtimam gösterin. Oyunun en sevdiğimiz yanı, yanınıza aldığınız karakterleri de kişiselleştirebiliyor olabilmeniz. Resmen bir Sims cihanı yaratıyorsunuz diyebiliriz.

Miitopia’daki savaş sistemi sıra tabanlı savaş sistemi tipinde. Yani bir o vuruyor bir siz. Alışılmış ortada kendinize can da basıyorsunuz. Lakin bu can basma atak yerine geçtiği için sıranızı pas geçiyorsunuz. Savaş dinamikleri Pokemon’dan hallice diyebiliriz. Keşke güzelleştirilmiş sürümde daha fazla animasyon olsaydı. Oyundaki yapay zeka ise epey değişik çalışıyor. Oyundaki yapay zeka sizin belirlediğiniz gruba nazaran değişiklik gösteriyor. Kadronuzdaki ahenk ne kadar düzgünse düşmanlara karşı olan savunma ve atağınız o kadar güzel oluyor.

Grafiklere geçecek olursak; Nintendo Switch’e sahip olan insan oyunu “oyun” olduğu için oynuyor. Bu yüzden 4K çözünürlükte 120 FPS’te yeni kuşak bir şey beklemek büyük yanılgı olur. Nintendo yeniden yapacağını yapıyor ve bize tatlı mı tatlı grafikler sunuyor. Yani diyeceğimiz o ki grafik her şey değil. Kıymetli olan şey oyundan alınan zevk.

Oyunda bir çok RPG öğesi de bulunuyor. Karakterlerinizi farklı yerlere gönderebilir, seçimler yapabilir ve kendi stratejinizi belirleyebilirsiniz. Yani Miitopia yalnızca linear bir formda ilerleyen aksiyon oyunu değil. Animal Crossing kadar olmasa da o seviyede bir tecrübe sunuyor diyebiliriz. Miitopia cümbüş için yapabileceğiniz bir çok seçeneğin yer alması oyuna olan bağınızı güçlendirmeyi başarıyor.

Şayet sıra tabanlı dövüş sistemini seviyor ve eğlenceli bir dünyada oyun oynamak istiyorsanız Miitopia’ya talih vermenizi tavsiye ediyoruz. Miitopia, öteki oyunlar üzere tam oyun fiyatından değil 49.99 dolardan satılıyor. Şayet Miitopia cihanını bilmiyor ve birinci kere girecekseniz oyunun indireme girmesini de bekleyebilirsiniz.

Oyunu genel olarak kıymetlendirecek olursak; Nintendo evrenindeki Animal Crossing ve Tomodachi Life oyunlarını seviyorsanız Miitopia’nın da hoşunuza gideceğiniz söyleyebiliriz.

Artı tarafları

  • Fantastik dünyası ile sizi içine çekebiliyor.
  • Çizimleri ve grafikleri ile epeyce güzel ve tatlı görünüyor.
  • Casual oyuncular ve oyunda kendini eğlendirmek isteyenler için bulunmaz nimet.

Eksi tarafları

  • Savaş sistemi çok sıradan.
  • RPG öğeleri beklentilerin altında kalıyor.
  • Karakter oluşturmada biraz daha çeşitlilik olabilirdi.

Puan: 65

Tags: İçi̇n, İle, karakter, nintendo, oyun Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts