Milyonlarca AT&T Telefonunun Kilidini Hackleyen Adam 12 Sene Mapus Cezası Aldı

Milyonlarca AT&T Telefonunun Kilidini Hackleyen Adam 12 Sene Mapus Cezası Aldı

Eylül 26, 2021 0

Dünyanın en büyük GSM cerrahlarından birisi olan AT&T sim kilidi sarih telefonları uygun maliyete sattığı için özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde oldukça hoşlanılan ve seçim edilen bir marka. Firma bu telefonların kilitleyerek kullanıcılarını kendi bünyesinde yakalamayı kastediyordu. Ancak bu tasarı 2012 senesinde suya düştü.

Muhammed Fahd isimli bir Pakistan yurttaşı dünyanın en büyük telekomünikasyon işletmeyi AT&T’nin telefonlarına müteveccih bir parola kırma harekâtı tertip etti. AT&T çalışanlarının da dahil olduğu tasarı 7 sene süresince sürdürüldü.

Firma 200 milyon dolara yakın hasara uğradı

Fahd, 2012 senesinde Facebook aracılığıyla bir AT&T çalışanıyla irtibata geçerek para karşılığında AT&T telefonlarının parolalarını saklıca açmasına dayanakçı olmasını öneri etti. Tasarısına dayanakçı olmayı kabul eden firma çalışanı daha sonra Fahd’ın arzıyla Washington’daki çağrı merkezine başka çalışanlar işe almaya başladı. Saklı tasarıyı için kendi takımını oluşturan dolandırıcı AT&T çalışanlarından ödemeleri almak için sahte şirketler ve sahte banka hesapları açmalarını arz etti. Bu sahte hesaplara yatırılan hayali paralar için bir de sahte faturalar oluşturuyorlardı. AT&T 2013 senesinde telefonların eşsiz IMEI kodlarının kilidinin açılmasını güçleştiren yeni bir sistemi devreye soktu. Bunun üzerine Fahd, bilgisayar sistemine yüklenebilecek makûs emeller planlaması için bir yazılımcıyla çalışmaya başladı. AT&T çalışanının iddiasına göre bu sayede daha fazla telefon kilidini açmaya ve daha çok bilgiye ulaşmaya başlamıştı.

AT&T tarafından yapılan adli tahlille Muhammed Fahd ve ona dayanakçı olan çalışanların 1,9 milyondan fazla telefon kilidini şikeli bir biçimde açtığı ortaya çıktı. 7 sene süresince süren bu dolandırıcılık tasarıyı işletmeye 200 milyon dolardan aşırıya mâl oldu. Adalet Bakanlığı’nın yayınladığı habere göre alıcıların riske atılarak hasar gördüğünden laf edilmese de rastgele bir alıcının etkilenip etkilenmediği net olarak öğrenilmiyor. Muhammed Fahd 2018’de Hong Kong’da hapsedildikten sonra 2019’da Amerika Birleşik Devletlerine iade edildi. Eylül 2020’de elektronik dolandırıcılık komplosu yapmaktan kabahatli bulundu. Duruşmada uzun bir vakit süresince vahim bir siber kabahatle suçlanan adam 12 sene mapus cezasına çarptırıldı.

Tags: AT&T Telefonlarının Kilidini Kıran Adam Yakalandı Categories: Yazılım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ