NASA 150 milyon ışık yılı uzaklıktaki galaksinin fotoğrafını paylaştı!

Mayıs 31, 2021 0

NASA, 1785 yılında keşfedilen ve 150 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alan NGC 5037 galaksisinin fotoğrafını yayımladı!

NASA 1785 yılında, yani bundan tam 250 yıl evvel varlığı keşfedilen ve 150 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alan NGC 5037 isimli galaksinin fotoğrafını paylaştı. Pekala uzay ile ilgili kavramlardan bahsederken sıkça kullanılan ”ışık yılı” nedir? Işık yılı aralığı kaç km uzaklığı tabir eder? Dilerseniz yazımıza başlamadan evvel bu mevzuya açıklık getirelim.

Hepimizin bildiği üzere, galaksiler ortası arayı tanımlamak için ”ışık yılı” terimini kullanırız. ”Işık yılı” ışığın 1 yılda yol aldığı arayı tabir eder. Bu ara ise 9 trilyon kilometredir. Bu da demektir ki; ışık suratı 1 yıl boyunca 9 trilyon kilometre ara yol alabilmektedir. Yakın bir örnek verecek olursak; Dünya ile Güneş ortasındaki ortalama uzaklığın 8 ışık dakikası olduğunu söyleyebiliriz.

NASA, Hubble Uzay Teleskopu ile 150 milyon ışık yılı uzaklıktaki NGC 5037 isimli galaksinin fotoğrafını görüntülemeyi başardı ve bunu @NASAHubble isimli Twitter hesabından paylaştı.

Bestekar ve astronom William Herschel tarafından 1785 yılında keşfedilmişti. NGC 5037 gezegeni, Başak bir öteki ismi ile Virgo takımyıldızında yer alıyor.

Dilerseniz kelamı daha fazla uzatmadan, ömrünü doldurmak üzere olan Hubble Uzay Teleskopu’nun ‘Geniş Alan Kamerası 3’ tarafından kaydedilen ve çarpıcı ayrıntıların yer aldığı imajlara daima birlikte göz atalım.

Ayçiçeği Galaksisi (M63)

Dünya’ya yaklaşık 35 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alan Ayçiçeği Galaksisi (M63), sarmal galaksiler kümesine giriyor. Galaksi merkezinin etrafında yer alan onlarca mavi nokta dikkatinizi çekmiştir, onlar ise genç parlak yıldızlar.

NGC 891

Sağ tarafta üst tarafta yer alan, NGC 891 Galaksisi Samanyolu’nun epeyce basık ve ince haline benziyor.

NGC 4414

Hubble Teleskopuyla biçimmiş NGC 4414 galaksisi, Dünya’ya en yakın topaklanmış sarmal galaksilerden biri olma özelliği taşıyor.

Tags: Galaksi̇, Işık Yılı, Mesafe Categories: Bilgisayar, Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts