NASA, İstanbul’un Uzaydan Çekilmiş Fotoğrafını Paylaştı

Mayıs 26, 2021 0

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), gün içerisinde resmi Instagram hesabından bir paylaşım yaptı. “Hey İstanbul, parlıyorsun!” notuyla paylaşılan fotoğrafta, 15 milyondan fazla nüfusa sahip olan İstanbul’un uzaydan çekilen manzarası yer alıyor.

10 Mayıs 2021 tarihinde Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndan çekilen fotoğrafta İstanbul Boğazı ve Haliç’in ikiye böldüğü İstanbul’un bir kısmının gece ışıklarında harika parıltısı görülüyor. Uzay dairesi, bu görsellerin sadece estetik emeliyle çekilmediğini, birebir vakitte bilim için de kullanıldığını ekledi.

İşte NASA’nın paylaştığı İstanbul fotoğrafı:

()

Paylaşımı görüntüleyemiyorsanız buradaki irtibata tıklayabilirsiniz.

NASA’nın 66,5 milyon takipçili resmi Instagram hesabından paylaşılan fotoğrafta şu sözlere yer verildi:

“Hey İstanbul. Parlıyorsun!

İstanbul Boğazı ve Haliç’in ikiye böldüğü Türkiye’nin kentlerinden birinin gece ışıklarına bir göz atın! Bu manzara, 10 Mayıs 2021’de Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan, Karadeniz’in 263 mil üstünde yörüngede dönerken çekildi.

Eğlenceli gerçek: Bu görseller sadece estetik hedefli değil. Onları bilim için de kullanıyoruz! Fotoğraflar, kentsel büyüme ve rezervuar inşaatı üzere insan kaynaklı değişikliklerden kasırgalar, seller ve volkanik patlamalar üzere doğal dinamik olaylara kadar gezegenin vakit içerisinde nasıl değiştiğini kaydediyor.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’ndan NASA’ya cevap geldi:

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, milletlerarası Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla NASA’ya cevap verdi. İmamoğlu, verdiği karşılıkta “Hey NASA, İstanbul’un uzaydan da harika göründüğünü bu gece bize hatırlattığın için teşekkürler” tabirlerini kullandı.

Tags: istanbul, uzay Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts