NASA, Mars’ın Hava Bulguyu İçin Asıllaştırdığı Uçuşun Görüntülerini Yayınladı

NASA, Mars’ın Hava Bulguyu İçin Asıllaştırdığı Uçuşun Görüntülerini Yayınladı

Aralık 1, 2021 0

Milli Havacılık ve Uzay Dairesi NASA 17 Temmuz 2020’de Mars Keşif Programı kapsamında Perseverance uzay vasıtasını fırlattı, uzay vasıtayı 18 Şubat 2021’de Jezero kraterine iniş yaptı. Vasati bir araba büyüklüğündeki uzay vasıtasının başlıca misyonlarının antik yarıyıllardaki büyük bir göle ve nehir deltasına konut sahipliği yapan Jezero kraterindeki daha önceki Mars hayatının bulgularını aramak ve Dünya’ya eriştirilecek misalleri toplamak olduğu öğreniliyor.

Perseverance’in bünyesindeki Ingenuity helikopterinin, Mars’ın hava bulguyu için planlanan 5 uçuşluk şov vazifeyi başladı. Ingenuity helikopteri, Mars uçuşunu 4 Eylül’de Mars’ın Jezero Krateri’nin “Seitah” bölgesinden geçerek hakikatleştirdi. Ingenuity, 160 saniye süren uçuşta Ingenuity, yatayda 210 metre, dikeyde ise 8 metre yol kat etti. 

NASA helikopterinin yolculuğunu gösteren video:

Perseverance’in hava keşif vazifeyi için Ingenuity’nin asıllaştırdığı ilk uçuşu gösteren bu video, Mars keşif çalışmaları hakkında bilim insanlarını ve izleyenleri umutlandırdı. 4 Eylül’de başlayan uçuş misyonları, 24 Ekim ve 6 Kasım’da devam etti.

Mars’ın bulguyu için reelleştirilen uzay misyonunda muhtelif açılardan bir hayli görüntü kaydolundu. NASA’nın değişik bir gezegendeki ilk helikopter olma özelliği taşıyan Ingenuity helkopterinin, Kızıl Gezegen Mars’ta asıllaştırdığı uçuşun görüldüğü iki kısa video bir araya getirilerek paylaşıldı. Görüntüler NASA’nın Perseverance uzay vasıtasının bünyesinde bulunan Mastcam-Z kamera sistemi tarafından kaydolundu.

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Analisti Justin Maki, “300 metre uzakta dahi geniş görüş açısı ve nitelikli kayıt performansı sayesinde izleyicilere Ingenuity’nin keşfettiği civar hakkında ayrıntılı fikir veriyor.” dedi. Analist Maki, bu videonun Mastcam-Z’nin bedelini ortaya çıkardığını vurguladı.

Tags: NASA Helikopterinin Mars Yolculuğunu Gösteren Video Categories: Uzay
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ