NASA, NGC 5037 Spiral Galaksisinin Fotoğrafını Yayınladı

Mayıs 31, 2021 0

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Başak Takımyıldızı yakınlarında bulunan ve NGC 5037 ismi verilen spiral galaksinin imgelerini paylaştı.

Dünyadan yaklaşık 150 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan bu galaksi, birinci olarak astronom ve bestekar William Herschel tarafından 1785 yılında keşfedildi. Galaksinin bu yeni ve inanılmaz ayrıntılı manzarası ise Hubble’ın “Geniş Alan Kamerası 3” isimli kamerasından çekilen imgelerin birleşimi ile oluşturuldu.

İşte o harika galaksi:

Görselin orjinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Şayet dikkatlice bakarsanız galaksi her ne kadar hiçliğin içinde duruyor üzere görünse de aslında ardında ve etrafında milyonlarca yıldız olduğunu görebilirsiniz.

Spiral galaksiler, evrenimizde en çok gözlemlenen galaksi çeşitleridir. Bizim yaşadığımız galaksi olan Samanyolu galaksisi de aslında bir spiral galaksi ve saniyede yaklaşık 210 km süratle dönüyor.

Hubble uzay teleskobu tarafından kaydedilen NGC 5037, 1880 yılından beri hazırlanan “Nebula ve Yıldız Kümelerinin Yeni Genel Kataloğu” isimli katalog da bulunan 7.840 galaksiden sadece biri.

Tags: Galaksi̇ Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts