NASA’nın Curiosity Aracı Mars’ta Garip Bulutlar Gözlemledi

Mayıs 29, 2021 0

Dünya dışında gerçekleştirilen astronomi çalışmalarında Mars kıymetli bir amaç ve NASA’nın gönderdiği Curiosity isimli araç son periyotta bu gezegendeki çalışmaların merkezinde yer alıyor. Kızıl Gezegen’e gönderilen yüzey aracı çeşitli araştırmalar yapmasının yanında Mars’tan çok sayıda görsel paylaşıyor.

Curiostiy’den gelen son görsellerden biri adeta Ürgüp’te çekilmiş üzere duruyor. 19 Mart tarihinde aracın kamerasından gelen 21 fotoğraftan oluşturulan görselde bilim insanlarının temel dikkatini çeken nokta ise bulutlar. Epey ince bir atmosfere sahip olan Mars’ın bulutları hayli renkli.

Curiosity’nin gözlemlediği Mars bulutları

NASA’nın paylaştığı imaj, Mars aracından gelen 21 karenin birleşimiyle ortaya çıkarken Gale Krateri üzerindeki bulut yapısı dikkat çekti. Elde edilen manzara sayesinde bilim insanlarının daha evvel yaptığı bir varsayım de doğrulanmış oldu.

Bilim insanları, geçmişte yaptıkları çalışmalarda Mars’ta her Mars yılının erken devirlerinde bu tıp haremsi bulutların ortaya çıkabileceği kestiriminde bulunmuşlardı. Curiosity de bu bulutları gözlemleyebilmek için kamerasını gökyüzüne doğrultmuştu. Gelen imgeler bilim insanlarını doğruladı.

Colorado’daki Uzay Bilim Enstitüsü’nden atmosferbilimci Mark Lemmon, “Her vakit hangi renklerin ortaya çıkacağını merak ettim: Kırmızılar ve yeşiller ve maviler ve morlar. Mars’ta bir şeylerin rengarenk parladığını görmek sahiden çok havalı” diye konuştu.

Beklenenden daha yüksek irtifada

Öte yandan bilim insanlarının yaptığı iddialarda, Mars bulutlarının daha alçak irtifada ortaya çıkacağı öngörülmüştü. Çoklukla Curiosity’nin üzerinden geçen bulutların büsbütün buzla dolu olduğu ve Mars yüzeyinin 60 kilometre kadar üstünde olması bekleniyor.

NASA görselde yer alan bulutların irtifası hakkında bir açıklamada bulunmadı. Ajansın manzaralarında yer alan bulutlar, kuru buz ismiyle da bilinen donmuş karbondioksitten oluşuyor. Bu bulutlardan yansıyan güneş ışıkları parlamalara yol açıyor. Yeniden de bilim insanlarının bu hususta kesin bir açıklama yapmadığını da belirtelim.

Tags: Mars Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts