NVIDIA'nın DLSS'i Artık Linux Oyunlarını da Destekliyor

NVIDIA’nın DLSS’i Artık Linux Oyunlarını da Destekliyor

Aralık 1, 2021 0

DLSS, artık sadece Proton altındaki Vulkan oyunları için değil, DirectX oyunları için de çalışacak. Windows oyunlarının Valve’in SteamOS işletim sistemi altında oynanmasına izin veren geçimlilik tabakayı olan Proton’un 6.3-8 sürümü, DX11 ve DX12 oyunlarında DLSS için resmi destek sağlıyor. Bu son sürüm; şike temkine yazılımlarıyla daha iyi geçim sağlamanın yanı sıra NVIDIA DLSS’i de bütün destekliyor. 

Daha geniş kapsamlı DirectX desteğiyle, Proton aracılığıyla Linux’la çalışan DLSS operasyonu için de artık bir sürü reyin uygun hale geldi; ancak DLSS’i destekleyen sadece sınırlı sayıda reyin olması sebebiyle, Gaming on Linux’un da açıkladığı üzere bu evrede Linux oyuncularının birkaç parametreyi manuel olarak ayarlaması gerekiyor. Ayrıca belirtmekte fayda var ki Proton sistemini kullanan Steam Deck de bu özellikten faydalanabiliyor. 

Proton artık BattlEye şike temkine sistemini de destekliyor

DLSS

Öteki özellikler içerisinde Deathloop, Age of Emrires IV ve sadece AMD grafik kartları için olan Marvel’s Guardian of the Galaxy’nin olduğu bir dizi yeni Proton geçimli Windows oyunu bulunuyor. Dahası, BattlEye şike temkine sistemi kullanan Mount & Blade II: Bannerlord ve ARK: Survival Evolved da Proton ile sıkıntısız bir biçimde çalışıyor. 

BattlEye desteği özellikle de Valve’ın Steam Deck’i için sarihçe iyi bir haber. Proton’un, bu sistemleri kullanan Windows oyunlarıyla geçimliliği bozan şike karşıtı uygulamalarla alakalı ciddi sorunları vardı ancak görünen o ki bu sorun artık ortadan kalkıyor. 

Geliştiricilerin oyunlarının Proton desteğine sahip olması için yapması gereken tek şey ise BattlEye ile irtibata geçerek bu isteklerini belirtmek. Bu sebeple, bahsettiğimiz resmi olarak desteklenen iki oyunun yanı sıra, yakında daha fazla oyunun da geçimli hale geleceğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Ancak görünen o ki DLSS’in tescilli bir NVIDIA teknolojisi olması ve Valve’nin el tipi makinesinin entegre RDNA 2 GPU’lu bir AMD yongayı kullanması sebebiyle Steam Deck bu vaziyetten faydalanamayacak. Bir öteki yandan AMD’nin FSR’ı için aynı şey söz konusu değil. 

Tags: NVIDIA'nın DLSS'i Artık Linux Oyunlarını da Destekliyor Categories: Yazılım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ