Obsesif Kompulsif Bozukluğu Sansasyonel Bir Biçimde İşleyen 11 Film

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Sansasyonel Bir Biçimde İşleyen 11 Film

Aralık 2, 2021 0

Günümüzde sinemanın kıyısından köşesinden de olsa el atmadığı bir mevzu yok. Obsesif kompulsif bozukluk da, senaryocu ve rejisörlerin oldukça alakasını sürükleyen, değişik değişik açılardan işlenmiş bir mevzu. 

Biz de sinemanın değişik yarıyıl ve cinslerinden obsesif kompulsif bozukluk ve daha genel olarak saplantılar üzerine odaklanmış, bazısı çok popüler bazısıysa az öğrenilen bazı filmleri derledik. Böylece bu mevzu üzerinde bir şeyler izlemek isterseniz, kendi yarıyıl veya cins zevkinize uyan en az bir üretimin alakanızı sürüklemesini umuyoruz.

Obsesif Kompulsif Bozukluk ile İlgili 11 Film:

Benden Bu Kadar As Good As It Gets Üçkağıtçılar Matchstick Men Yatağımdaki Düşman Sleeping with the Enemy Dirty Filthy Love Göklerin Dominantı The Aviator Mommie Dearest Toc Toc Skandal Notes on a Scandal Öldüren Cazibe Fatal Attraction Vefat Kitabı Misery Beşikteki El ​The Hand That Rocks The Cradle

İnce ince işlenmiş bir başkalaşımın hikayesi: Benden Bu Kadar

Orijinal Adı: As Good As It Gets Sene: 1997 IMDb: 7,7 Rejisör: James L. Brooks Oyuncular: Jack Nicholson, Helen Hunt, Greg Kinnear

OKB tanısı olan ünlü yazar Melvin, güç bir hayata sahiptir. Rahatsızlığı sebebiyle cadde kapısını tekerrür tekerrür kapatmak gibi alışkanlıklarının yanı gizeme, kendisi son derece ırkçı bir insandır. Melvin’in komşusu olan Simon, bir gün ciddi bir hamleye uğrar ve hastaneye kaldırılır. Komşusuna takviye etmek gidişatında kalan Melvin, büyük bir başkalaşımın kıyısına kazanç.

Dolandırıcılığın kitabını yarıda vazgeçmek: Üçkağıtçılar

Orijinal Adı: Matchstick Men
Sene: 2003
IMDb: 7,3
Rejisör: Ridley Scott
Oyuncular: Nicolas Cage, Sam Rockwell, Alison Lohman

Dolandırıcılık mevzusunda son derece maharetli olan Roy ve partneri Frank, yeni dolandırıcılık oyunlarının üzerinde çalışmaktadırlar; fakat Roy, bir yandan da özel hayatındaki bazı problemlerle uğraşmaya başlar. Nitekim Roy, dolandırıcı olmasına karşın aslında son derece duyarlı biridir; aynı zamanda da ciddi bir korkusu bulunmaktadır. Dermanı psikoloğa gitmekte bulan Roy, rehabilitasyon sürecinde kendini hayal ettiğinden çok daha değişik bir noktada bularak iyi bir insan olmaya başlar. Bütün de bu yarıyılda, varlığından dahi emin olamamış olduğu kızı ile karşılaşır ve Roy, iyi bir baba olma yolunda ilerler. Fakat minik kız, babasının işiyle alakalı büyük bir meraka sahiptir.

Geçmişinden kaçamayan bir kadın: Yatağımdaki Düşman

Orijinal Adı: Sleeping with the Enemy
Sene: 1991
IMDb: 6,3
Rejisör: Joseph Ruben
Oyuncular: Julia Roberts, Patrick Bergin, Kevin Anderson

Hep hayal ettiği o harika erkeği sonunda bulduğunu düşünen Laura, harikulade bir konutluluğu olan genç bir kadındır. Öyle ki herkes Laura ve eşinin harika bir çift olduğunu söyleyip durmaktadır. Ancak işin iç suratı, görünenden çok daha değişiktir. Nitekim Laura’nın eşi Martin, takıntılı biridir ve Laura’ya işkence etmekten hiç çekinmemektedir. Bu işkencelere sabredemeyen genç kadın, herkesi kendi vefatına inandırır ve kayıplara karışarak minik bir köye yerleşir. Burada yeni bir hayat kurmaya çalışırken, Martin’in hakikati bilmesiyle kabusları geri dönecektir.

Tourette belirtiyi ve obsesif kompulsif bozukluğu olan bir mimar: Dirty Filthy Love

Orijinal Adı: Dirty Filthy Love
Sene: 2004
IMDb: 7,2
Rejisör: Adrian Shergold
Oyuncular: Michael Sheen, Adrian Bower, Claudie Blakley

Kara komedi cinsindeki film, OKB ve Tourette belirtili bir adamın hayatının adım adım çöküşünü mevzu alıyor. Tutumlarını hakimiyet edemeyen adam, evvel işini, sonra da eşini kaybediyor. Konutluluğundan olan adam son olaraksa evinden de oluyor ve son derman olarak kendini bir destek grubuna gitmeye zorlayarak işleri yoluna koymayı sınıyor.

Hiçbir şeyden milyarlara uzanmak: Göklerin Dominantı

Orijinal Adı: The Aviator
Sene: 2004
IMDb: 7,5
Rejisör: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, John C. Reilly

1940’ların Elon Musk‘ı olarak da nitelendirilen, mirası ve hırsıyla tanınan Howard Huges üzerine bir biyografik film… Havacılık alanındaki işleriyle öğrenilen Howard’ı anlatırken sivil havacılık tarihini de bir nevi özetleyen üretimde, Howard’ın sıfırdan surata uzanan mucizevi öyküsüne şahit oluyoruz. Zengin iş adamı, sinema ve alkol sektörlerinde büyük işler yaptıktan sonra havacılığa merak salar ve dünyanın en büyük uçaklarından birini geliştirmek üzere işinin başına koyulur.

Bir anne kızın canları sıkan kasırgalı ilişkisi: Mommie Dearest

Orijinal Adı: Mommie Dearest
Sene: 1981
IMDb: 6,7
Rejisör: Frank Perry
Oyuncular: Faye Dunaway, Diana Scarwid, Howard Da Silva

Ünlü televizyon yıldızı Joan Crawford ve kızı Christina arasındaki ilişkiyi anlatan film, son derece sansasyonel. Christina’nın kendi kitabından yola çıkarak uyarlanan filmde, genç kızın yaşadığı zorlu gençlik senelerini ve travmalarını izliyoruz.

Psikolojik rahatsızlıkları olan bir grup hasta aynı odada bir araya gelirse: Toc Toc

Orijinal Adı: Toc Toc
Sene: 2017
IMDb: 6,8
Rejisör: Vicente Villanueva
Oyuncular: Paco León, Alexandra Jiménez, Rossy de Palma

Bir muayenehanenin buluşma sisteminin yürütüldüğü uygulamada meydana gelen arıza, çok rakamda hastanın aynı güne buluşma almasına neden olur. Buluşma günü geldiğinde, muayenehanenin bekleme odası ana baba günü olacaktır. Sıranın kendilerine gelmesini bekleyen hastalar, birbirleriyle irtibat kurmaya başlar.

İki hocanın çetrefilli öyküsü: Skandal

Orijinal Adı: Notes on a Scandal
Sene: 2006
IMDb: 7,4
Rejisör: Richard Eyre
Oyuncular: Cate Blanchett, Judi Dench, Tom Georgeson

Yalnız başına yaşayan ve emekliliği evveli günlerinin çoğunu günlüğünü doldurarak geçiren hoca Kabaya, gerçekten sıradan bir hayat yaşamaktadır. Tek dostu kedisi Portia’dır ve sivri dili sebebiyle kimseyle yakın olamamaktadır. Fakat bir gün mektebe Sheba isimli bir kadın fotoğraf hocayı kazanç. Kabaya, Sheba’dan da pek memnun kalmamıştır; fakat bir gün ona takviye etme edebinde bulunur. Sheba da bu iyiliği karşılıksız vazgeçmemek için Kabaya’yı konukluğa davet eder, ikili birbirine yakınlaşmaya başlar. Bu yakınlaşma, Kabaya’nın Sheba’nın bir gizemini keşfetmesi sebebiyle çok da uzun sürmeyecektir.

Bir gecenin ağır kıymeti: Öldüren Cazibe

Orijinal Adı: Fatal Attraction
Sene: 1987
IMDb: 6,9
Rejisör: Adrian Lyne
Oyuncular: Michael Douglas, Glenn Close, Anne Archer

Eşi ve kızı ile harika bir hayat devam et olan bir avukatın mukadderatı, yaşadığı tek gecelik bir ilişki sonrası süratle değişecektir; zira Alex, avukat Dan’in peşini vazgeçmeye hiç ama hiç maksatlı değildir. Nasıl bir işe bulaştığının farkında olmayan Dan, hatasının kıymetini Alex’in saplantılı hareketlerine maruz kalarak ödeyecektir. Dahası, Alex’in Dan’i elde etmek için yapacaklarının hududu yok gibi gözükmektedir. Vakalar kısa bir vakit sonra Dan’in ailesine kadar değmeye başlar.

Bir yazarın başına gelebilecek en vahim şey: Vefat Kitabı

Orijinal Adı: Misery
Sene: 1990
IMDb: 7,8
Rejisör: Rob Reiner
Oyuncular: James Caan, Kathy Bates, Lauren Bacall

Popüler bir yazar olan Paul Sheldon, yarattığı öykü kâinatında farklılık yapma emeliyle çok hoşlanılan şahsiyetlerinden birini öldürme kararı alır. Aynı yarıyılda, ciddi bir araba kazasından sağ kurtulmayı muvaffak olur ve bir konuta sığınır. Sığındığı konuttaki Annie, Paul’ün sıkı bir hayranıdır; fakat belki de Paul’den daha çok hoşlandığı biri daha vardır: Can Veren roman şahsiyeti Misery Chastain. Paul’ü evinde davetli ederken bir yandan da kitabı okuyan Annie, Misery’nin can verdiği kısma gelince çılgına döner ve işler karışmaya başlar.

İntikam peşinde bir kadın: Beşikteki El

Orijinal Adı: ​The Hand That Rocks The Cradle
Sene: 1992
IMDb: 6,6
Rejisör: Curtis Hanson
Oyuncular: Rebecca De Mornay, Annabella Sciorra, Matt McCoy

Hastalarından birini saldırmakla yargılanan iftiharlı bir hekim intihar ettiğinde, eşi Peyton’ın hayatı allak bullak olur. Can Veren eşinin intikamını almayı kafasına takan kadın, kimliğini ortaya çıkarmadan yargılamaları yapan bireyin evinde dadı olarak işe başlamayı muvaffak olur. Peyton, işe başladıktan sonra ailenin hayatını karartmak için elinden geleni arkasına koymayacaktır.

Tags: Obsesif Kompulsif Bozukluk Konusuna Odaklanmış Filmler Categories: Sinema ve Dizi
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ