Omricon Varyantına Müteveccih Pfizer ve BioNTech'ten 'Yeni Aşı' Açıklaması Geldi: Her Sene Aşılanma Gerekebilir

Omricon Varyantına Müteveccih Pfizer ve BioNTech’ten ‘Yeni Aşı’ Açıklaması Geldi: Her Sene Aşılanma Gerekebilir

Aralık 4, 2021 0

Geçtiğimiz günlerde Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni COVID-19 varyantı Omicron, dünyanın pandemi mevzusunda en çok merak ettiği şeylerden biri haline geldi. Çünkü varyantın yeni olması sebebiyle tesirlerini henüz bütün olarak öğrenemiyoruz. Bunun yanında varyantın yapısı en makûs varyant olduğu kanısını sağlasa da hekimler, şimdilik görülen semptomların hafif olduğunu söylüyor.

Hepsi bir kenara dursun, güçlü olsa da olmasa da varyant oldukça süratli dağılıyor. Bu da şu an kullanılan COVID-19 aşılarının Omicron’a karşı güçlü olup olmadığını denetletiyor. Bu aşılardan birini geliştiren BioNTech ve Pfizer ise yeni açıklamalarıyla bu mevzuda izlenecek yolu bir defa daha açıklıyor.

Yeni aşının lüzumluluğu hâlâ öğrenilmiyor

laboratuvar

Yakın zamanda Omicron varyantı hakkında açıklamalarda bulunan Alman biyoteknoloji işletmeyi BioNTech, varyant üzerinde yapılan tahlillerin henüz sürdüğünü belirtti. Yeni aşının zorunlu olup olmadığının henüz öğrenilmediğini ifade eden işletme, açıklamalara göre her olasılığa karşı Omicron için aşıyı uyarlama çalışmalarına başlamış bulunuyor.

Aşı yapımında BioNTech’le ortak olan Amerika Birleşik Devletlerili işletme Pfizer ise bu açıklamaları destekleyerek Omicron aşısı için yeni kroki hazırlandığını ifade etti. Firmanın CEO’su Albert Bourla, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı: “Omicron varyantı için yeni bir aşı geliştirilmesine dair yeni kroki oluşturduk. COVID-19’la gayrette her sene kumpaslı olarak aşı yapılması gerekebilir. Şayet yeni bir aşıya gerek dinlenirse, yeni aşıdan gelecek sene takribî 4 milyar doz üreteceğiz.”

Omicron varyantının laboratuvar testleri 2 hafta içinde netice bulacak. Varyantın gerçekten güçlü olduğu ya da şimdilik semptomların gösterdiği gibi pek de güçlü olmadığı olasılıklarından biri doğrulanmış olacak. Bu neticeler istikametinde yeni bir aşının gerekip gerekmediği, gerekse dahi yeni bir aşı mı üretileceği yoksa olan aşıya aktüelleme mi yapılacağı muhakkak olacak. 

Tags: BioNTech ve Pfizer'den Yeni Aşı Açıklaması Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ