PlayStation 5 oyunları daha az yer kaplıyor

Mayıs 26, 2021 0

2020’nin sonlarında tanıtılan yeni kuşak konsollar, depolama ünitesinde büyük yeniliklere mesken sahipliği yaptı. Yeni kuşak SSD ile gelen konsollar, yükleme müddetlerini de büyük ölçüde kısalttı. Lakin bu tahlil, depolama kapasitesinin azalmasına neden oldu. 825 GB SSD ile gelen PlayStation 5‘in, oyun boyutları sebebiyle ileride kasvet yaşama ihtimali var. Fakat PlayStation 5 ile gelen sıkıştırma teknolojisi, oyun boyutlarını sorun olmaktan çıkaracak.

PlayStation 5 sıkıştırma teknolojisi ile oyunlar daha az yer kaplayacak

Sony PlayStation 5, 825 GB depolama alanı ile geliyor. SSD sayesinde sistem hayli sürat kazansa da depolama alanı problem yaratmaya müsait. Üstelik aktüel oyunlardan kimileri, 150 GB’a varan belge boyutlarına ulaşıyor. Lakin Sony bu durumu iddia etmiş olacak ki yeni konsoluna farklı bir teknoloji eklemiş.

Twisted Voxel‘e nazaran Subnautica, PlayStation 5’de yalnızca 5 GB depolama alanına muhtaçlık duyuyor. Birebir oyun, PlayStation 4’de ise 14 GB depolama alanına gereksinim duyuyor. Böylelikle, yüzde 60’a yakın bir alandan tasarruf ediliyor. Bu teknolojinin 50 GB ve daha fazla boyuta sahip oyunlarda kullanılması, depolama alanının çok daha verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Sony’nin PlayStation 5 için tasarladığı data sıkıştırma teknolojisi, Kraken olarak geçiyor.

Bir başka karşılaştırma da Control oyununda yapıldı. Xbox Series X’de 42.5 GB alan kaplayan oyun, PlayStation 5’de yaklaşık 25 GB depolama alanı kaplıyor.

Tüm bunlara ek olarak Sony, önümüzdeki aylarda PS5 ile uyumlu SSD’ler için bir açıklama yapacak. Konsolun depolama alanını genişletmek için eldeki seçenekler şimdilik kısıtlı olsa da bu durum ileride değişecek.

PlayStation 5’de kullanılan SSD, 5,5 GB/s’ye varan okuma-yazma suratlarına çıkabiliyor.

Tags: Depolama Alanı, İle, oyun, playstation 5, Teknoloji Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts