Prof. Dr. Özdemir, Kanlı Ay ve Muhteşem Ay Konusunu Açıkladı

Mayıs 27, 2021 0

Ay’ın Dünya’ya en yakın pozisyonda olduğu Üstün Çiçek Kanlı Ay tutulması, Türkiye’nin de pek çok noktasından görülebilecek formda gerçekleşti. Hatta tarihi yapılar ve ikonlaşmış Türkiye görüntüleri ile bu tabiat olayının bir ortaya geldiği bu anlar süper imgelere de sahne oldu.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir, bu tutulma ile ilgili olarak, “Ay, Dünya’nın gölge konisinin içinden geçti. Bu da renginin kırmızı ya da kararmasına neden oldu. ‘Kanlı Ay’ ve ‘Süper Ay’ tabirleri maalesef yanlış anlaşılıyor” tabirlerini kullandı.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi canlı yayınlamıştı:

1,5 saat süren Harika Çiçek Kanlı Ay tutulması, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi tarafından da canlı olarak yayınlanmıştı. Bu gök olayı ile ilgili açıklamalar yapan Özdemir, bu olayın aslında sıradan bir olay olduğunu söz etti. Özdemir, “Bu aslında doğal bir olay. Kamuoyu ayrıntılı bilmediği için yanlış anlaşılıyor. Son derece olağan bir durumdu. Ay, dolunay evresindeyken yörüngesi üzerinde Dünya’ya en yakın pozisyondaydı. O nedenle açısal çapı daha evvelki dolunaylara nazaran daha büyüktü. Yaklaşık olarak 4 açı dakikası kadar daha büyük gerçekleşti. Beşerler dikkatli izlemezse bu farkı anlayamıyor” dedi.

Kanlı Ay ismi verilen durumun ülkemizden izlenmediğini kaydeden Prof. Dr. Özdemir, “Dün tam Ay tutulması gerçekleşti. Büyük okyanus ve Avustralya’nın bir kısmında gözlenebildi. Türkiye’de göremedik. Ay, Dünya’nın gölge konisinin içinden geçti. Bu da renginin kırmızı ya da kararmasına neden oldu. ‘Kanlı Ay’ ve ‘Süper Ay’ sözleri maalesef yanlış anlaşılıyor” tabirlerini kullandı.

Telaş edilecek bir durum yok

Prof. Dr. Özdemir, bu tabiat olayı ile ilgili olarak kaygı edilecek ya da abartılacak bir durum olmadığını da kelamlarına ekledi. Gündem olan tabiat olayında, Ay’ın Dünya’ya 350 bin kilometre uzaklıkta olduğunu lisana getiren bilim insanı, Ay’ın gezegenimize en uzak halinin ise 406 bin kilometre olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Özdemir, “Ay aslında bilim insanları tarafından profesyonel gök bilim çalışmalarının odağında değildir. Enteresan bir gök cismi değildir” diyerek kelamlarını noktaladı.

Tags: Kanlı Ay, Olayı, Tabir Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts