Qualcomm’dan Snapdragon 888+ sürprizi

Mayıs 29, 2021 0

Akıllı telefonların tahminen de en değerli modülü olan işlemciler, günden güne güçleniyor. Bugünlerde orta düzey işlemcili bir telefon, birkaç sene öncesinin amiral gemisi modelleriyle yarışabilecek kadar gelişti. Bu olay Qualcomm‘un üst düzey işlemcilerine de yansımış durumda.

Hal bu türlü olunca sentetik testler dışında bir evvelki modelle ortasında günlük kullanıma tesir edecek performans farkı sunmayı başaramayan Qualcomm, “870” ve “+” serisi üzere orta modeller çıkarmaya başladı. Argümana nazaran bu modellere bir yenisi daha ekleniyor. Qualcommm Snapdragon 888+ üzerinde çalışıyor.

Snapdragon 888+ 2021’de üreticilerin tercihi olacak

Son amiral gemisi işlemcisi 888‘i Aralık ayında tanıtan Qualcomm, teze nazaran yeni bir işlemci üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Geekbench‘te ortaya çıkan yeni bir işlemci, puanlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 888 birinci olarak ortaya çıktığında, Lahaina kod ismiyle gelmişti. Tekrardan bu kod ismi kullanan gizemli bir işlemcinin ortaya çıkması ve epeyce yakın bir performansa sahip olması akıllara “Snapdragon 888+ mı geliyor?” sorusunu getirdi.

Tıpkı küçük kardeşi üzere 4 adet düşük güç tüketen 1.80GHz çekirdeğe ve 3 adet 2.42GHz‘de çalışan CortexA78 kümesine sahip olan Snapdragon 888+, hayli yüksek performans pahaları sunabiliyor. Toplamda 3.0GHz’e kadar çıkabilen yeni işlemci, 2.84GHz suratından çalışan standart versiyonu ufak bir farkla da olsa geçmeyi başarıyor.

Testlerde 6GB RAM kapasitesi ve Android 11 bulunan bir telefonla test edilen Snapdragon 888+, Geekcbench’in tekli çekirdek testinde 1171, çoklu çekirdek testinde ise 3704 puan almayı başarıyor. Şimdi hangi isimlendirmeyle geleceği meçhul olan işlemcinin, 2021’in son 6 ayında sıkça karşımıza çıkması bekleniyor.

Tags: işlemci, test Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts