Reklamcılardan Apple’a App Store reaksiyonu

Mayıs 26, 2021 0

Apple’ın App Store için başlattığı Arama Sekmeleri Reklamları (Search Tab Ads) özelliği, yansıların odağı oldu. Reklamcılara nazaran özellik fecî bir durumu ortaya serdi.

Apple’ın Mayıs ayının başlarında piyasaya sürdüğü Search Tab Ads özelliği, App Store aramalarında öne çıkan yeni bir reklam alanı sunuyor. Lakin birkaç reklam yetkilisine nazaran bu özellik yatırım getirisi açısından müthiş bir hal almış durumda.

App Store reklam yeniliği beklentileri karşılamadı

Uygulama pazarlama şirketi SplitMetrics‘e nazaran, ortalama bin gösterim başına maliyet lansmandan sonraki 10 günde yaklaşık 31,10 dolardı. Kamu hizmetleri üzere kimi kategorilerde ise bu sayı 50 dolar civarına çıkıyor. Pazarlama uzmanları, öbür arama reklamlarına kıyasla, yeni biçimin fiyat için muhtaçlık duyulan şeyi sunmadığı kanaatinde.

Pazarlama danışmanı Thomas Petit, AppleInsider‘a verdiği demeçte, suram başına maliyetin Apple‘ın App Store‘da sunduğu öteki reklam eserlerinden yüzde 30 civarında daha yüksek olduğunu söyledi. Petit ayrıyeten Arama Sekmesi Reklamı kampanyalarında yapılan uygulamaları tek ve düşük çift haneli yüzdelerde sadece az sayıda kullanıcının yüklediğini belirtti. Sonuç olarak danışman, yatırım getirisi açısından yeni sistemin şu ana kadar müthiş göründüğünü söz etti.

Reklam uzmanları ayrıyeten, yeni reklam alanlarının maliyeti açısından düşük performans göstermenin nedenlerinden birisinin gerçek reklamın küçük kalması olduğunu söyledi. Ek olarak, reklam verenlerin sözleri ya da imgeleri özelleştiremeyecekleri da aktarıldı.

Arama Sekmeleri Reklamları özelliği, reklam verenlerin öbür metriklerin yanı sıra pozisyon, yaş, cinsiyet ve aygıt çeşidi üzere dataları kullanarak amaç kitle belirlemesine imkan tanıyor. Fakat reklam kopyası App Store meta dataları kullanılarak otomatik olarak oluşturuluyor.

Tags: App, reklam, Store, yeni Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts