Royole, Eğilip Bükülebilen Micro LED Ekranını Tanıttı

Mayıs 26, 2021 0

Bundan birkaç sene evvel katlanabilir ekran fikri hepimiz için hayli şaşırtan ve merak uyandırıcı bir teknolojiydi. Akabinde bir anda bilhassa akıllı telefon üreticilerinin bu yeni teknolojiyi sahiplenmesi üzerine süratle alışılmış ve bilindik bir özelliğe dönüştü. Samsung’un başlattığı akıma tüm üreticiler dahil oldu ve birer birer yeni katlanabilir telefonlarını duyurmaya başladılar.

Doğal ki bu tıpkı vakitte yakında karşımıza çok daha şaşırtan yeni teknolojilerin çıkacağının da habercisi oldu diyebiliriz. Dünyanın önde gelen esnek ekran ve sensör üreticisi Royole’den gelen son haberler de bu niyetimizi doğruladı. Şirket, çok daha esnek, adeta kumaş üzere eğilip bükülebilen yeni katlanabilir ekran prototipini tanıttı.

Dünyanın birinci esnetilebilen micro LED ekranı:

Şimdi geliştirme evresinde olan bu yeni ekranlar, Royole tarafından dünyanın esnetilebilen birinci micro LED ekranı olarak duyuruldu. ”2021 Society for Information Display, Display Week Symposium” isimli aktiflikte duyurulan yeni ekran teknolojisinin, gelecekte pek çok alanda karşımıza çıkabileceği düşünülüyor.

Aktiflikte gösterilen prototip epey küçük lakin ekranın neler sunabileceğini göstermeyi başardı. 2,7 inç boyutunda 96×60 piksel çözünürlük sunan bu prototip birebir vakitte 120 ppi piksel yoğunluğu sağlıyor. 40 dereceye kadar bükülebilen ekran, tıpkı vakitte esnetilerek uzatılabiliyor.

Ekranın bir öbür ilgi alımlı özelliği ise şeffaflığı. Yüzde 70’lik ışık geçirgenliği sunan ekranın, gelecekte bilgisayar ekranlarından akıllı telefonlara, giyilebilir teknolojiden sıhhat teknolojilerine pek çok alanda kıymetli yenilikler sağlayacağı düşünülüyor.

Tags: Ekran, yeni Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts