Selçuk Yöntem, Sosyal Medyanın En Ünlü ’Meme’lerinden Tostlu Resmi İçin Açtığı Davayı Kazandı

Selçuk Yöntem, Sosyal Medyanın En Ünlü ’Meme’lerinden Tostlu Resmi İçin Açtığı Davayı Kazandı

Eylül 30, 2021 0

Türk sinema dünyasının ehemmiyetli adlarından bir tanesi olan Selçuk Yöntem, bundan bir müddet evvel garip bir mesele sebebiyle davalık olmuştu. Yöntem’in tost yerken çekilen bir resmi, sosyal medyada çok hoşlanılmış, pek çok paylaşım yapılarak “meme” haline getirilmişti. Bir kafe ise bu meme’i menüsünde izinsiz bir biçimde kullanmış, ünlü oyuncu ile davalık olmuştu. Şimdi, oldukça uzun süren bu davada sona gelindi.

Selçuk Yöntem, avukatları aracılığıyla açtığı davada 100 bin TL parasal, 50 bin TL de manevi tazminat arzında bulunmuştu. Davalı tarafa ise bu yargılamayı yalanlamıştı. İstanbul 4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada haklı bulunan Selçuk Yöntem, tazminatı kazanmıştı. Ancak davalının temyize gitmesi ile karar bozulmuştu. Bunun üzerine İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde yine açılan davada da aynı netice çıktı. Garip bir biçimde yine temyize giden davalıyı, bu defa Yargıtay 11. Hukuk Dairesi de kurtaramadı.

Selçuk Yöntem, meme davasını resmen kazandı

Selçuk Yöntem

Selçuk Yöntem’in avukatı, duruşma kuruluya “Müvekkilinin Türkiye’nin en ehemmiyetli tiyatro ve sinema oyuncularından biri olduğunu, davalıya ait kafede yemek yerken çekilen çok uygunsuz bir resminin kafenin menü, reklam ve tanıtımlarında, Magazin Gazetecileri Derneği ödül merasimi mecmuasında kullandığını, davalının bu yolla şikayetçinin kafenin daimi bir alıcısı olduğu algısı yarattığını, sosyal medyada bu resim sebebiyle şikayetçi ile alay edildiğini, bu sebeple şikayetçinin parasal ve manevi hasara uğradığını” söyledi. Davalı kafenin avukatları ise “Ortada bir yapıtın, haksız kullanımın mevzubahisi olmadığını, Magazin Gazetecileri Derneğinin mecmuasında yer alan fotoğrafın davalıdan habersiz biçimde yayınlandığını, şikayetçinin bazı fotoğraflarının dükkan içinde kullanılan menülerde yer aldığını ancak Duruşma aracılığıyla yapılan tespitten sonra tahrip edildiğini, kafenin tanınmış bir şirket olduğunu, reklama lüzum dinlemediğini” korundu.

Selçuk Yöntem’in tost yerken çekilen resmi, işte böyle photoshop mahsullerinin ortaya çıkmasını sağlamıştı

Selçuk Yöntem

Son Akşam Yemeği

Selçuk Potter

Twitter

Aşk-ı Tost

Tags: Selçuk Yöntem, Tostlu Fotoğrafı İçin Açtığı Davayı Kazandı Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ