Sınırsız Google Fotoğraflar’ın son günü

Mayıs 31, 2021 0

Bulut depolama servisleri son yıllarda yaygınlaşmaya ve kullanıcıların vazgeçilmezi haline geldi. Fizikî depolama üniteleri fizikî bir darbe vakit bozulması ve bilgi kaybına neden olması bulut servislerinin yükselişinin ana nedenlerinden biri.

En ünlü bulut depolama servislerinden olan Google Fotoğraflar, yıllardır tüm kullanıcılarına, sınırsız fotoğraf ve görüntülerini yüksek kalitede saklama olacağı tanıyordu. Daha öncede belirttiğimiz üzere Google artık bu özelliğin fişini çekeceğini aylar öncesinden belirtmiş ve 1 Haziran’dan itibaren Fotoğraflar’da depolanan medya öğelerinin kullanıcıların Google One hafızasında yer kaplayacağını belirtmişti. Pekala kullanıcıların bu son gün yapması gerekenler neler?

1 Haziran’dan evvel depolanmış fotoğraf ve görüntüleri ne olacak?

Kararın yürürlüğe girmesine saatler kala insanların aklında yüzlerce soru var ve telaş var. İnsanların aklında olan en büyük soru 1 Haziran’a kadar yüksek kalitede depolanmış fotoğrafların nereye aktarılacağı yahut bu medya öğelerine ne olacağıdır. Bu fotoğraf ve görüntüleriniz Google’un her kullanıcıya fiyatsız olarak verdiği 15 GB’lık depolama alanına aktarılacak.

Bu alan kullanıcılara yetersiz gelirse ve yükseltme yapmak isterlerse buraya tıklayarak farklı Google One planlarına göz atıp kendilerine uygun plan paketi seçebilirler. Bu seçeceği pahalandırmak istemeyen kullanıcılar kimi fotoğraf, görüntüler yahut Google Drive’da depolanan belgelerini silmek zorunda kalacaklar.

Akıllara takılan başka bir soru ise 15 GB’lik fiyatsız alan aşıldığı vakit fotoğraflara, görüntüler yahut öbür belgelere ne olacağı. Google’ın söylediğine esasen şayet bir kullanıcı fiyatsız kotasını aşarsa ve bu durum 2 sene boyunca devam ederse, kullanıcıların içerikleri bu durumdan etkilenecek. Bu tesirin ne olacağı bilinmese de, iddialar içeriklerinizin silineceği istikametinde.

Pixel kullanıcıları tekrar yırtmayı başardı

Google’ın kendi üretimi olan Pixel serisi akıllı telefonlarının bu yasağa takılıp takılmayacağıydı. Son gelişmeler Pixel kullanıcıların bu olaydan etkilenmeyeceği istikametinde ve şayet Pixel 5 serisi yahut daha eksi bir model kullanıyorsanız, fotoğraf ve görüntülerinizi yüksek kalitede Google Fotoğraflar’a yükleyebileceksiniz.

Pekala siz Google Fotoğraflar’da depolanan medyanızı için nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Tags: Fotoğraf, google, KullanıCı, Vi̇deolar Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts