Siyah Giyen Adamlar Asıl Oluyor: Bilim İnsanları Belleği Hakimiyet Faktörün Bir Yolunu Buldu

Siyah Giyen Adamlar Asıl Oluyor: Bilim İnsanları Belleği Hakimiyet Faktörün Bir Yolunu Buldu

Aralık 2, 2021 0

Asap hücrelerinin öteki hücreler ile arasındaki irtibatı sağlayan noktaları sinaps kuvvetlendiren uzun süreli hafıza, hafıza yaradılışında kritik bir ehemmiyete sahiptir. Beyinde hatıraların ne zaman ve nerede oluştuğu, hangi hücrelerin ne zaman harekete geçtiği araştırılarak tanımlanabilir. 

Japonya’daki bir üniversitede belleği hakimiyet faktörün yollarını arayan bir grup tahlilci, uzun süreli hafızayı oluşturan proteinleri devre dışı vazgeçen bir nöral optik sistem oluşturdu. Sistemi fare beyinleri üzerinde test eden tahlilciler, bu yöntemin insanlar üzerinde de kullanılabileceğini ifade etti.

İstenmeyen hatıralar silinebilecek

hafıza

Kyoto Üniversitesi’nden Akihiro Goto, Bilim mecmuasında yayınlanan bir yazıda, hatıraları tertip etmek için geliştirdiği yeni bir nöral optik teknoloji sistemini tanıttı. Goto’nun optik sistemi, uyku sırasında belleği pekiştiren LTP olarak da öğrenilen uzun süreli kuvvetlenmeyi sağlayan etkinliği yasaklamada kullanılabiliyor. Yaşanan vakaların uzun süreli hafızaya aktarılmasının önüne geçebilecek bu sistem, şu anda fare beyinleri üzerinde test ediliyor.

Araştırma takımı, farelerin beyin hücrelerinde uzun süreli hafızaya aktarılmasında gereksinim dinlenen proteinlerin çalışmasını yasaklamak için fare beynine bir şey bilir bilmez bir defa ve bilmeden sonraki uyku sırasında ikinci defa optik müdahalede bulundu. Farelerin beyin hücrelerindeki hatıraların silindiği kollandı.

Hayashi, bu yeni teknolojinin beyin hücrelerinin hem zamansal hem de mekânsal olarak hafıza yaradılışını hakimiyet etmek için geliştirilebilecek bir yöntem olduğuna inandığını ifade etti. Uzun süreli hafızayla alakalı anormalliklerin, Alzheimer hastalığı gibi hafıza ve bilme bozuklukları ile şizofreni gibi psikiyatrik hastalıklarda rol oynadığının altını çizen Hayashi, “Yöntemimizin zekâsal bozukluklar için bir rehabilitasyona yol açmasını bekliyoruz” dedi.

Tags: Araştırmacılar İstenmeyen Anıları Silen Sistemi Tanıttı Categories: Bilim Haberleri
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ