SpaceX, 48 Saatte Bir Raptor Üretiyor

Mayıs 31, 2021 0

ABD merkezli uzay nakliyatı şirketi SpaceX, son vakitlerde uzay konusunda büyük atılımlar yapıyor. Bu noktada şirket, bilhassa yüklü olarak Raptor ismini verdiği roket motorları üzerinde çalışıyor.

SpaceX CEO’su Elon Musk’ın açıklamasına nazaran SpaceX, şu anda 48 saatte bir adet Raptor roket motoru yapabiliyor. Elon Musk, gayelerini ve şu ana kadar başardıklarını Twitter üzerinden açıkladı

48 saatte bir roket motoru

Elon Musk, dün kendisine Twitter üzerinden sorulan “Raptor üretimi biraz sıkışmış durumda, değil mi? Birinci yörünge sürat testinden sonuç almak için ne 29 ne de 32 Raptor kâfi oldu. 60 tan fazla Raptor’ı üretmeniz için uzun bir mühlet geçmesi gerekmiyor mu?” sorusuna “Yaklaşık 48 saatte bir adet Raptor üretiyoruz” diye karşılık verdi.

Raptor motorları aslında gezegenler ortası ağır nakliyat hedefiyle tasarlanmış roketlerdir. Her bir motor, olağan bir uzay aracının gereksiniminden fazla itiş gücü uygular. Motorların bu inanılmaz gücü sebebiyle sıradaki Ay vazifesinde de kullanılması bekleniyor.

Geçtiğimiz cumartesi günü SpaceX ’in “Starship” aracında 29 Raptor motoru bulunacağını açıklayan Musk, bu yılın sonuna kadar bunun 32 ye çıkacağını ve roketlerin itiş gücünün artacağını belirtti. Uzun vadede her bir Raptor motorundan 7500 tondan fazla güç almayı hedeflediğini belirtti.

Uzay sanayisi ve hükümet yetkililerinin SpaceX araçlarının test uçuşlarında patlaması ile ilgili tasalarını tekrarlayan Blue Origin, Twitter üzerinden “Beşerli uçuş sistemleri programlarında ertelemeler ve yine başlamalara değil, rekabete muhtaçlığımız var. Ulusal grubun, Ay’a gitmek için herkese açık bir mimarisi, derin deneyimleri, devasa yatırımları ve inançlı, az risk taşıyan dizaynları var. Haydi gidelim. #Artemis” dedi.

Bu tweete Elon Musk, “Düşük demişken, …’nın düşük fiyatları ??” formunda karşılık vererek projenin masraflarına dikkat çekti.

Tags: Raptor, Roket, Spacex Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts