Spotify'dan Adele'in Yeni Albümü İçin Bir İlk: Karmaşık Oynatma Özelliği Kaldırıldı

Spotify’dan Adele’in Yeni Albümü İçin Bir İlk: Karmaşık Oynatma Özelliği Kaldırıldı

Aralık 4, 2021 0

Günümüzün en popüler müzik platformu olan Spotify, çalma listeleriyle beraber albümlerdeki parçaları da karmaşık oynatmanıza imkân sağlıyor. ‘Karmaşık oynat’ adlı bu özellik, albümü her zaman aynı sıradan dinlemek istemeyenler için bir kurtarıcı olsa da aynı biçimde sanatçıların özenle hazırladıkları albümün vaziyetini bozduğundan bir hayli sanatçı tarafından da hoşlanılmıyor.

Geçtiğimiz günse platform, bu mevzuda bir ilke imzalaydı. Spotify, İngiliz şarkıcı Adele’in yeni albümü “30”da karmaşık oynat alternatifini kaldırdı. Böylece albüm, ana sayfada orijinal sırasıyla dinlenebilir hale geldi. Öte yandan bu vaziyet sadece Premium kullanıcılar için geçerli oldu. Spotify’ı fiyatsız kullananlar dinleyecekleri şarkıları seçemediklerinden, albümü halen karmaşık oynatmak zorundalar.

Karmaşık oynak özelliğinin kaldırılmasını Adele istemiş

adele spotify

Spotify, karmaşık oynat özelliğini kendiliğindene kaldırmadı. Twitter’da Pop Crave’in paylaştığı habere cevap veren Adele, “Bu, aralıksız değişen sektörümüzde sahip olduğum tek istekti! Albümleri bu kadar özen ve düşünceyle şarkı listemize boşuna koymuyoruz. Sanatımız bir hikâye anlatır ve hikâyelerimiz istediğimiz gibi dinlenmelidir. Dinlediğiniz için teşekkürler Spotify.” ifadelerine yer verdi.

Yeni münakaşalar da açıldı

adele spotify

Öte yandan Spotify’ın Adele’e müteveccih yaptığı ve muhtemelen devamı gelecek olan bu yenilik, yeni münazaralara da kapı açtı. Adele’in paylaşımının altında bir hayli kullanıcı “Ne dinlemek istersem onu dinlerim” biçiminde tepki gösterirken bazı kullanıcılarsa sanatçının bu isteğine katıldığını dile getirdi.

Fakat bu mevzudan yakınanların farkında olmadıkları bir şey vardı: Karmaşık oynat özelliği, sadece albümün sayfasından kalktı. Albüm, oynatmaya başlatıldığında ‘Şimdi Çalınıyor’ arayüzünde yine karmaşık olarak oynatılabiliyor. Başka Bir Deyişle karmaşık oynatmak isteyen kullanıcıların sadece 2 defa daha parmaklarını ekrana değdirmeleri gerekiyor..

Tags: Spotify'dan Adele'in Yeni Albümü İçin Bir İlk Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ