Suni Akıl, Orman Yangınlarında Hasar Gören Konutları İşte Böyle Tespit Ediyor [Video]

Suni Akıl, Orman Yangınlarında Hasar Gören Konutları İşte Böyle Tespit Ediyor [Video]

Eylül 30, 2021 0

Bildiğiniz üzere ülkemiz de dahil olmak üzere geçtiğimiz aylarda dünyanın bir hayli noktasında yaşamı durma derecesine getiren orman yangınlarıyla karşılaşmıştık. Ağaçlara, onlarca mesken yerine, hayvanlara ve hatta insanlara hasar veren bu orman yangınlarının ardından konut sahipleri, yangından kaçtıktan sonra arkasında vazgeçtikleri konutların sağlam olup olmadığı mevzusunda epey evhamlıydı.

Stanford Üniversitesi’nden tahlilciler, bu meseleye bir çözüm getirerek orman yangınlarından hasar gören binaları tespit edebilen bir suni akıl geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde insanlar, kapı kapı dolaşıp zarar tespiti yapmak yerine kuş bakışı kameralar ile hangi evin yangından hasar görüp görmediğini tespit edebilecek.

Aygıtın doğruluk oranı %92

Bugüne kadarki kullanılan zarar tespit usulü, insanların konutları teker teker dolaşmasından oluşuyordu. Süreci otomatik bir hale getirmek ve yangından hemen sonra hem arama kurtarma takımlarını süratli bir biçimde yönlendirmek hem de konut sahiplerinin merakını gidermek istediklerini belirten araştırmanın başındaki ad Marios Galanis, geliştirdikleri bu sisteme DamageMap ismini verdiklerini belirtti. 

Stanford Üniversitesi ve California Politeknik Eyalet Üniversitesi’nden bilim insanlarının ve lisansüstü talebelerin toplanarak geliştirdiği bu teknoloji, evvel ve sonra resimlerini karşılaştırmak yerine cihaza yangın sonrası görüntülerin nasıl olabileceğine dair bazı bilgiler öğrettiler. “Bir evin yangından hasar görüp görmediğini kavramak için evvelki resimlerine gereksinimimiz yok, suni zekaya da bu biçimde çalışmayı öğrettik” ifadelerini kullanan tahlilciler, hava, uydu ve drone görüntüleri sayesinde tespit doğruluğunun %92’ye çıktığını belirtti.

Tags: Yangınlardan Zarar Gören Evleri Tespit Eden Yapay Zeka Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ