Tesla’nın Kabin Kamerası Artık Sürücüyü Takip Edecek

Mayıs 28, 2021 0

Tasarladığı otonom sürüş sistemleri ile bölümün seyrini değiştiren Tesla, bu otonom sürüş sistemleriyle vakit zaman tartışmaların odak noktası haline gelmişti. Çünkü başta Tesla olmak üzere pek çok kişi bu sisteme pek güvenmiyor ve sistemin faal durumdayken bile araç şoförünün dikkatli olması gerektiğini savunuyordu. Lakin toplumsal medya platformlarında da görebileceğiniz üzere bu ihtar, pek çok kişi tarafından umursanmıyor.

Yaşanan son gelişmelere bakıldığında ise yaşanan kazalar ile Tesla ve Elon Musk’ın eleştirilmeye başlanması, şirketi harekete geçirmiş üzere görünüyor. Model Y ve Model 3 model Tesla satın alan kullanıcılar, dikiz aynasının çabucak üzerine yerleştirilmiş olan kameranın çalışmaya başladığından bahsetmeye başladılar. Bu kamera, aracın iç kısmını izleyerek otonom sürüş sistemi etkin edildiğinde sürücünün ne yaptığının takip edilmesini sağlıyor.

Elon Musk, bu fikre geçmişte karşıydı

Tesla, bugüne dek sattığı araçlarda sürücünün dikkatini sağlamak için direksiyon simidindeki sensörlerden faydalanıyordu. Yani şoförün ne yaptığına dair tek gösterge, direksiyon simidinin tutulup tutulmuyor olmasıydı. Hatta bu durum, pek çok otorite tarafından eleştirilmişti. Elon Musk ise bilhassa de şoförün hareketlerinin manzaralı olarak izlenmesini sağlayan bir sisteme karşı çıkmıştı. Lakin şoförlerin rahatlığı, Elon Musk’ın fikrini değiştirmiş üzere görünüyor.

Yeni bir Tesla araç satın alan kullanıcılardan gelen bildirimlere nazaran Tesla araçlar için gönderilen son yazılım güncellemesi, şu an için Model 3 ve Model Y için faal durumda. Model X ve Model S ise sırf üretim yılı 2021 olan araçlar için bu özelliği destekleyebilecek. Tesla, kameranın nasıl çalıştığına dair bir açıklama yapmasa da bilgilerin sadece araç içinde kalacağını, buradaki gayenin şoförün ferdî ömrünü takip etmek değil sürüş güvenliğini sağlamak olduğunu söylüyor.

Tags: araç, Model, Tesla Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts