Tüm Türkiye’ye Fiber İnternet Gelecek Tarih Açıklandı

Mayıs 27, 2021 0

CloudTalk Online 2021 isimli bulut teknolojisi temalı çevrimiçi aktifliğe iştirak gösteren Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, bilhassa gençlerin sıklıkla lisana getirdiği fiber internet altyapısı ile ilgili internet kullanıcılarını şad edecek açıklamalarda bulundu.

2021 yılında fiber internet altyapısı ile ilgili değerli atılımların gerçekleştirileceğini tabir eden Sayan, “5G’nin ülkelerin geleceğini etkileyecek derecede kritik bir teknoloji haline geldiğini düşünüyoruz. Ancak 5G için olmazsa olmaz iki kural var. Bulut bilişim hizmetleri, bilgi merkezlerimiz, bunlara ulaşabilecek 5G baz istasyonundan sonra fiber ağ, ülkemizin fiber ağlarla örülmesi…” dedi ve açıklamalarına şu formda devam etti:

“Bu noktada bilhassa 2021’in çok büyük bir atılım yılı olduğunu paylaşmak istiyorum. Bizim operatörlere yaptığımız yönlendirmelerimizde çok net söyleyebilirim ki bu sene sonuna kadar Türkiye’deki her mahallemizin yüzde 90’ında fiber olacak. Yüzde 90’ı kâfi görmüyoruz. 2023 amacımız yüzde 100 olacak halde, bütün mahallelerimizde fiberin olması.”

5G’nin daha kolay, süratli ve aktif iş yapabilme imkanı sağlaması dolayısı ile evvelki kuşak temas teknolojilerine nazaran çok daha büyük bir ehemmiyete sahip olduğunu söz eden Bakan Yardımcısı, açıklamalarına şu biçimde devam etti:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının bilhassa haberleşme kısmında bizim önümüzdeki en büyük projelerimizden bir tanesi 5G. Gündelik ömürden endüstriye, tarımdan güvenliğe kadar insan hayatına dokunan birçok alanda daha kolay, daha süratli ve aktif iş yapabilme imkanını sağlaması nedeniyle 5G, evvelki kuşak teknolojilerinden farklı bir kıymete sahip.

Birçok dalda 5G altyapısı üzerinden kullanıcılara sunulacak uygulamalardan dolayı 5G’yi dikey kesim uygulamalarından bağımsız olarak pahalandırmak imkansız. Akıllı fabrikalar, otonom araçlar, akıllı kentler, dijital sıhhat uygulamaları üzere birçok yenilik 5G’nin sağlayacağı düşük gecikme ve yüksek sürat sayesinde hayatımızda sıklıkla yer alacak. 5G’nin yalnızca kelamını ettiğimiz dikey bölümlerde değil, farklı birçok alanda da kullanılacağı aşikar.”

Tags: Altyapı, Fi̇ber Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts