Türkiye'de 2025 Senesine Kadar 50 Bin Suni Zekâ Uzmanı İstihdamı Amaçlanıyor

Türkiye’de 2025 Senesine Kadar 50 Bin Suni Zekâ Uzmanı İstihdamı Amaçlanıyor

Eylül 26, 2021 0

Cumhurbaşkanlığı Dijital Mutasyon Büroyu Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Bilişim Vadisi’nde tanıtılan Milli Suni Zekâ Taktiği ile birlikte Türkiye’de suni zekânın gelişimi ve mutasyonu için tanımlanan ehemmiyetli gayeler geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşılmıştı. 

Reelleştirilen tanıtımda “müreffeh bir Türkiye için çevik ve sürdürülebilir suni zekâ ekosistemiyle küresel ölçekte değer üretmek” vizyonuyla taktiklerin tanımlandığını belirten Cumhurbaşkanlığı Dijital Mutasyon Büroyu Başkanı Ali Taha Koç yaptığı yeni açıklamada istihdam müjdesi verdi. Koç, günümüzde en ehemmiyetli yenilikçi teknolojinin suni zekâ olduğunu belirterek, 2025 senesinde 50 bin suni zekâ uzmanı istihdamı amaçlandığını söyledi.

“Günümüzde en ehemmiyetli yenilikçi teknoloji suni zekâ”

Yapay Zeka

Türkiye’nin her yerinde yenilikçi teknolojilerin yaygınlaşmasını kastettiklerini söyleyen Koç, “Günümüzdeki en ehemmiyetli yenilikçi teknoloji, suni zekâ. Dünyadaki en değerli 10 işletmeye baktığımız zaman, hepsinin yenilikçi teknolojileri kullandığını ve suni aklı yoğun şekilde kullandığını görüyoruz. Bizim için Milli Suni Zekâ Strateji Belgesi’ni yazmak bir varoluş nedeni” biçiminde konuştu.

Koç, taktiği hüner, altyapı ve teknik bilgi olmak üzere üç odakta tanımladıklarını vurgulayarak, suni zekâ ile alakalı etraf hazırlamak için algoritmaları yazabilecek iş eforuna, problemi çözmek için bilgiye ve tüm bunları harmanlayacak bir harekât eforuna sahip olunması gerektiğini belirtti.

“Bizim için en büyük fırsat; genç popülasyonumuzun dijital teknolojilere olan alakası”

Kamu olarak bir harekâtçı ekosistemi oluşturulacağını ve Türkiye Sarih Bilgi Platformu’nun start-up teşebbüslerinin kullanımına sunulacağını söyleyen Koç, genç popülasyonun dijital teknolojilere olan alakasının büyük bir fırsat olduğunu kaydoldu.

Türkiye’nin Milli Suni Zekâ Taktiği’nin tanıtımında biz de oradaydık:

Tags: 50 Bin Yapay Zeka Uzmanı İstihdamı Müjdesi Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ