Türkiye'deki Çerkeslerin Asimile Edildiğini İddia Eden Videoya Bizzat Çerkeslerden Tepki Yağdı

Türkiye’deki Çerkeslerin Asimile Edildiğini İddia Eden Videoya Bizzat Çerkeslerden Tepki Yağdı

Aralık 3, 2021 0

Günümüzde dünyadaki en büyük Çerkes popülasyonu, Türkiye’de bulunmaktadır. 19. asrın ilk yarısında Çerkes Soykırımı sırasında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına göç eden Çerkesler, günümüzde de Türkiye topraklarında hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz gün Alman medya kuruluşu Deutsche Welle’nin Türkiye sayfası üzerinden paylaşılan bir videoysa tepki topladı.

DW Türkçe, Türkiye’de yaşayan Çerkesler ve Osmanlı İmparatorluğu’na göçü mevzu alan bir video paylaştı. Videoda Çerkeslerin Türkiye hudutları içinde asimilasyona maruz vazgeçildiklerine vurgu yapıldı. Videoda “Dünyada en fazla Çerkes popülasyonu Türkiye’dedir ve ne yazık ki en büyük asimilasyon da Türkiye’dedir.” ifadelerine yer verildi.

DW Türkçe’nin yayınladığı video:

Bunun yanı gizeme videoda Çerkesleri kültürlerini kaybetmemek için uğraştıkları belirtilirken teşvik edilmemesi halinde yakın bir gelecekte Çerkes dili ve kültürünün yok olacağı söylendi. DW Türkçe’nin bu haberineyse Türkiye’de yaşayan bir hayli Çerkes’deri tepki gecikmedi. Bununla beraber Çerkes Forumu da DW’ye tepkisini paylaştı. Gelen tepkilerden kimileri şu biçimdeydi:

çerkes

çerkes

çerkes

çerkes

çerkes

çerkes

çerkes

Tags: Çerkeslerin Asimile Edildiği İddiasına Tepki Yağdı Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ