Türkiye'nin Uydu Bağlantı Kapasitesini 15 Kat Artıracak Türksat 5B Uydusunun Ne Zaman Fırlatılacağı Açıklandı

Türkiye’nin Uydu Bağlantı Kapasitesini 15 Kat Artıracak Türksat 5B Uydusunun Ne Zaman Fırlatılacağı Açıklandı

Aralık 4, 2021 0

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, bir müddettir üzerinde çalışılan Türksat 5B uydusu ile alakalı açıklamalarda bulundu. Bakan tarafından yapılan yazılı açıklamalarda, çalışmaların genel hatlarıyla bitirildiği ve fırlatma tarihinin emin olduğu ifade edildi. Bakan Karaismailoğlu’na göre Türksat 5B, aralık ayının sonunda uzaya fırlatılacak. Fırlatma harekâtı, SpaceX’in Falcon 9 roketiyle reelleştirilecek.

Türksat 5B, 42 derece doğu yörüngesindeki uyduların yedekliliğini ve mevcut bağlantı kapasitesinin artırılmasını sağlayacak. Karaismailoğlu’nun açıklamalarına göre kapasite çoğalışı, Türksat 5B ile 15 katına çıkacak. Havacılık ve denizcilik gibi uydu haberleşme sistemlerini kullanan sektörler, Türksat 5B’yi faal bir biçimde kullanacaklar. Uydunun ömrü ise 35 sene olacak.

Türksat 5B ile ihracat da yapılacak

Türksat 5B

Türksat 5B, sadece Türkiye’nin kullanacağı bir haberleşme uydusu değil. Uydunun sahip olduğu geniş kapsama alanı ve bilgi kapasitesi, bu uydunun bölgemizdeki beynelmilel işletmeler tarafından kullanılmasını da sağlayacak. Başka Bir Deyişle Türkiye, Türksat 5B ile ihracat yapacak. Bu mevzuya da değinen Karaismailoğlu, “Uydumuz üzerinden sağlanacak faal haberleşme çözümleriyle Türksat’ın ve ülkemizin ihracat kazançlarının artırılması kastedilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, sadece Türksat 5B değil, Türksat 6A ile alakalı da konuştu. Bu uydunun 2023’te uzaya sevk edileceğini anımsatan Karaismailoğlu, yerli uydu ile alakalı şöyle dedi:

Bir milat olacak olan Türksat 6A, havacılık, uzay ve korunma sektörümüzün önde gelen proje hissedarları tarafından yerli ve ulusal ihtimaller ile geliştirilen aktüel pek çok haberleşme uydusu sistemini barındırmaktadır. Türksat 6A ile Türkiye GEO uydu teknolojisine sahip olan, üreten ve ihraç eden ülkeler arasında yerini alacaktır.

Mühendislik modeli entegrasyonu USET merkezinde 2021’in nisan ayında bitirilen 6A’nın, uydu sistem seviyesi etrafsal test faaliyetlerine başlandı. Bu faaliyetler kapsamında Isıl Denge Testi, Yankı Titreşim, Sinüs Titreşim Testleri, Kütle Merkezi Ölçümleri, Sabit Yük Testleri icra edilmekte ve Uçuş Modeli entegrasyon faaliyetleri ise USET merkezinde eş zamanlı yürütülmektedir. Proje kapsamında en ehemmiyetli kazanımlarımız arasında yer alan ve yerli olarak geliştirilen 29 adet teçhizatın yeterlilik ve mühendislik modellerine ait imal ve testleri bitirildi. Uçuş modelinde kullanılacak teçhizatların ise imal ve test süreçleri devam ediyor…

Tags: Türksat 5B Uydusunun Ne Zaman Fırlatılacağı Açıklandı Categories: Uzay
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ