Twitch, Telif Hakkı Konusunda Yayıncıları Tekrar Uyardı

Mayıs 29, 2021 0

Twitch’te son vakitlerde telif ile ilgili külfetler bitmek bilmiyor. Twitch’teki içerik üreticilerinin son zamanlardaki en büyük problemlerinden olan telif ihlalleri yakın vakitte daha da şiddetlenecek üzere duruyor.

Slasher olarak da tanınan dünyaca ünlü e-spor danışmanı Rob Breslau, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda Twitch yetkililerinden gelen e-postayı paylaştı. E-postada “son vakitlerde çok fazla telif ihlali şikâyeti” alındığı belirtildi.

Twitch’te yeni ban dalgası mı geliyor?

Tweeti görüntüleyemiyorsanız buradaki irtibata tıklayabilirsiniz.

Breslau’nun paylaştığı tweetteki Twitch yetkililerinin açıklaması şu formda: “Sizinle DMCA hakkında şeffaf olacağız. Son vakitlerde, müzik üreticilerinden 1000’e yakın telif hakkı ihlali aldık. Bunların büyük bir kısmı yayın tekrarları ve bunların birçoklarında yayıncılar oyun oynarken art planda müzik dinliyor ya da IRL kategorisinde yayın yapıyor. Çok sayıdaki ikaz sebebiyle kullanıcılarımıza telif içeren klipleri ve yayın tekrarlarını otomatik taraması için araçlar verdik. Şu anda hali hazırda müzik üreticileri ve hak sahipleriyle muhtemel tahliller hakkında konuşmaktayız. Bu bizim müzik sanayisi ile birinci irtibatımız (Bazı kesimlerin birden fazla hak sahibi olabiliyor) ve bizim tahliller bulmak istememize karşın kanal kapatma müracaatları gönderecekleri için hayal kırıklığına uğradık.”

Twitch, daha evvel bu meseleler hakkında yayıncıları uyarmak için bu mevzuları açıklayan e-postalar atmış ve telifsiz müzik sayısını artırıp yayıncıları telifli müzik kullanmaması konusunda uyarmıştı. Lakin görünen o ki bu noktada Twitch’in de elinden gelen pek bir şey yok.

Her ihtarın potansiyel olarak bir hesabı kapatma başvurusu olduğunu varsayarsak, ufukta yeni bir ban dalgası görünüyor.

Tags: Hak, Müzik, Teli̇f, Twitch, yayın Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts