Ulusal Uzay Programı İçin Astronot Seçimlerine Başlanacak

Mayıs 29, 2021 0

Sonsuz uzayın keşfi için geçmişten günümüze birçok ülkenin yatırımlar yaptığını gördük. Türkiye de Ulusal Uzay Programı ile bu alanda yapacağı yatırımları bizlere gösterdi. Ulusal Uzay Programı geçtiğimiz aylarda tanıtılmıştı ve tanıtımında epeyce ilgi alımlı bilgiler paylaşıldı. Bu bilgilerle birlikte maksat olarak Cumhuriyet’in 100. yılına denk gelen 2023 gösterilmişti.

Bugün ise Ulusal Uzay Programı hakkında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, yaptığı konuşmada atılan ve atılacak olan adımlardan bahsetti. Demir’in yanında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır da astronot seçimlerinin yakında başlayacağını belirtti.

Demir’in yaptığı açıklamalar

Yapılan açıklamalara nazaran yakın vakitte, çeşitli alanlarda önde gelen şirketler birleşerek bir uydu şirketi oluşturacak. Demir’in açıklamalarına nazaran uydu konusunda artık belli yetkinliklerimiz var ve bu alanda gelişmeye devam ediyoruz. Demir, ROKETSAN ve DeltaV üzere şirketlerin fırlatma teknolojileri üzerine odaklanacağını, TÜBİTAK, TÜRKSAT üzere şirketlerin de öteki faaliyetleri yürüteceğini söyledi.

Demir, fırlatma teknolojilerinin yanında yeni olarak optik, güdüm, çeşitli gereç teknolojileri, yüksek süratle atmosfere giriş, atmosferden çıkış üzere birçok bahis üzerinde çalışıldığını ve bu alanda yapılan tüm çalışmaların da destekleneceğini belirtti. Bunun yanında Demir, Türkiye’deki üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin de bu alanda çalışmalar yürütmelerini beklediğini belirtti

Astronot seçimleri yakın bir vakitte başlayacak:

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, birinci Türk astronotun uzaya gönderilmesinin, programdaki bir öteki değerli adım olduğunu söyledi. Bu bağlamda astronot adaylarının seçimine de yakın bir vakitte başlanacağını ekledi.

Tags: Teknoloji, uzay Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts