USB-C 2.1 ile güç transferi iki katına çıkacak

Mayıs 26, 2021 0

USB-C sunduğu yüksek süratli ilişki ve yüksek güç transferi ile bir standart haline geldi. Yeni sürümleri ile daha da düzgün hale gelen USB-C, 2.1 versiyonu ile güç transferini 2 katına çıkarmayı hedefliyor. USB-C 2.1 sürümü ile artık dizüstü bilgisayarlarda büyük adaptörler ve kalın kablolar taşımanıza gerek kalmayacak.

USB-C 2.1 sürümü ile güç transferi 100 W’dan 240 W’a çıkacak

USB Implementers Forum (USB-IF) bir USB-C kablosu üzerinden gönderebileceğiniz gücü ikiye katlayarak 240 W‘a çıkarmaktan daha fazlası olduğunu duyurdu. 240 W’lık bir güç transferi ile oyun için geliştirilen dizüstü bilgisayarlar dahil birçok taşınabilir aygıt yüksek güç muhtaçlığını karşılayabilecek. Yeni USB-C sürümünden evvel güç transferi 100 W‘ı biraz aşıyordu. Bu yüzden akıllı aygıt sanayisini biraz geride tuttuğu belirtiliyor. USB-C 2.1 ile donanımlı bir dizüstü oyuncu bilgisayarına bile güç sağlayabilecek.

USB-IF‘in bilgilerine nazaran, özelliklerden faydalanabilmek için yeni sürüm USB-C şarj aygıtlarına ve kablolarına gereksiniminiz olacak. USB-IF, USB-C 2.1 kablolarının, “Genişletilmiş Güç Aralığı” yahut EPR olarak isimlendirildiğini belirtiyor. Tüm EPR kabloları, bir tanıma sahip olacak. Bir kablonun EPR’a uyumlu olduğunu anlayabilmeniz için 5A ve 50V olarak tanımlanacak. 240 W ne kadar yüksek olsa da kimi “egzotik” aygıtlar 330W ‘lıkgüç kaynağına gereksinim duyuyor. Bu aygıtların da çoklukla birden fazla güç kaynağı olabiliyor.

Tags: 2.1, cihaz, İle, Sürüm, Usb-C Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts