USB-C Kabloların Performansı Artacak

Mayıs 29, 2021 0

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, hele ki kullandığınız aygıt oyuncu dizüstü bilgisayarı üzere yüksek performanslı kategoride bir eserse, aygıtınız ile birlikte kocaman bir şarj aleti taşımanız gerekir. Bu şarj aletleri, kendi üstünde de tuğladan hallice düzenleme üniteleri barındırır.

Yakın vakitte ise bu kabloların yerini çok daha şık USB-C kablolar alabilir. USB-C kabloların elektrik aktarma kapasitesi, USB-C 2.1 ile birlikte 100 W’tan 240 W’a çıkacak ki bu iki kattan fazla bir artış manasına geliyor.

Şarj suratında büyük artış

Yeni kablolar ile birlikte şu anda USB-C kullanan dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar çok daha süratli biçimde şarj olabilecek. Temel değerli değişim ise performans dizüstü bilgisayarlarında olacak. Bu aygıtlar, yapıları gereği muhtaçlık duydukları yüksek güç muhtaçlığını direkt kablo ile sağlayabilecek.

USB-IF tarafından “Artırılmış Güç Aralığı” ya da kısaca EPR olarak isimlendirilen 240 W güç özelliği ile daha gelişmiş aygıtları USB-C ile kullanmak mümkün olacak. Bunun için yeni jenerasyon kablolar gerekecek, eski kablolardan birebir takviyesi almak mümkün olmayacak.

USB-C 2.1 kablolar ayrıyeten başka kablolarla karışmaması için EPR özelliğine sahip olduklarını gösterecek biçimde farklılaştırılacak. Böylelikle kablolar ortasındaki farkı bakarak anlamak mümkün olacak. Kablonun kullanımı için 5A ve 50V uyumluluk özelliği gerekli olacak.

Dizaynlar da değişiyor

Yüksek güç transferi, USB-C 2.1 kabloların dizaynında farklı düzenlemeleri de beraberinde getirecek. Çünkü şu andaki haliyle bu kabloların yüksek wattlarda çalışırken prizden çıkarılmaları ya da bilgisayardan ayrılmaları durumunda giriş kısımlarında problemler ortaya çıkabilir.

Elbette ki bütün aygıtlar da USB-C 2.1 kullanmaya başlamayacak. Piyasada bulunan birtakım modellerin bugün bile 330 W kablolarla geldikleri biliniyor. Birtakım modellerin ise birden fazla güç kaynağına gereksinim duyduklarını görmüştük. USB-C 2.1 bu manada farklı alternatifler sunabilir.

Tags: bilgisayar, cihaz, İle, Kablolar Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts