Üstün Ay, Dün Gece Gerçekleşti [Video]

Mayıs 27, 2021 0


Dünyamızın yegane doğal uydusu olan Ay, dün gece hem Dünya’ya en yakın pozisyonunda bulunuyordu hem de tıpkı anda bi Ay tutulması gerçekleşiyordu. “Harika Kanlı Ay” olarak isimlendirilen bu tabiat olayı, sabaha karşı 04:50 sularında gerçekleşti ve bu nedenle vatandaşlar, çıplak göz ile kelam konusu tabiat olayını gözlemleme imkanına sahip olamadılar.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, uyanık durumda olan ve Harika Kanlı Ay’ı gözlemlemek isteyenler için YouTube kanalı üzerinden bir canlı yayın gerçekleştirdi. Böylelikle Ay’ın dünyaya en yakın pozisyonda olduğu ve bir Ay tutulmasının gerçekleştiği Harika Kanlı Ay, sokağa çıkma kısıtlaması ihlal edilmeden canlı olarak izlenebildi. Lakin TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, yayınında ayın teleskop imajına yer verdiğindan Ay, “Kanlı” olarak görülmedi.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, kelam konusu tabiat olayını duyurmak için resmi internet sitesinden yapmış olduğu açıklamada “26 Mayıs tarihinde Ay, sabaha karşı TSİ 04:50’de enberi noktasında olacak ve Yer’in merkezinden 357.311 km uzaklıkta bulunacaktır. İşte tam da bu vakitlerde Ay dolunay evresinde olacak ve Yer’e en yakın pozisyonda olmasından ötürü da daha büyük görünecek ve Muhteşem Ay olarak isimlendirilecektir” sözlerini kullanırken; açıklamalarına şu halde devam etti:

“İlginç bir tesadüf daha ise tekrar tam da Ay’ın Yer’e en yakın olduğu bu tarihte Ay tutulmasının da gerçekleşecek olmasıdır. Bilindiği üzere Ay tutulması sırasında Ay, Yer’in tam gölge konisi içerisine girer. Fakat Yer atmosferi nedeniyle Güneş’ten gelen mavi bölgedeki ışıklar saçılırken, kırmızı bölgedeki ışıklar Ay yüzeyini aydınlatır ve Ay’ın kırmızı görünmesine sebep olur. Bu durum halk ortasında Kanlı Ay olarak isimlendirilir. Tam o anda Ay, Yer’e en yakın pozisyondaysa da Harika Kanlı Ay olarak isimlendirilir. Avustralya ve Büyük Okyanus civarındaki ülkelerden gözlenebilecek olan Harika Kanlı Ay maalesef ülkemizden gözlenemeyecek [2]. Bizler Ay’ı sadece Üstün Ay olarak gözleyebileceğiz.”

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin Üstün Kanlı Ay için yapmış olduğu yayını aşağıdan izleyebilirsiniz

Tags: Bi̇, Göz, Süper Kanlı Ay Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts