Uzaya Dahi Çıkmış: 30 Sene Evvel Piyasaya Sürülen Dünyanın İlk ‘Apple Watch’u Sarih Artırmaya Çıkıyor

Uzaya Dahi Çıkmış: 30 Sene Evvel Piyasaya Sürülen Dünyanın İlk ‘Apple Watch’u Sarih Artırmaya Çıkıyor

Aralık 2, 2021 0

Apple, ilk uslu saati Apple Watch’ı 2015 senesinde piyasaya sürdü ve o günden bugüne uslu saat sektörünü domine etmeye devam ediyor. Fakat günümüzde çok az şahsın bildiği bir şey var: Apple Watch, Apple ile ilişkili ilk giyilebilir ürün değildi. Apple aygıtlarına müteveccih giyilebilir ürün, ilk kere 30 seneyi aşkın sene evvel ortaya çıkmıştı.

Bu ürün, Seiko tarafından geliştirilen ‘WristMac’ adlı kol saatiydi. WristMac, o zamanın Macintosh bilgisayarına bağlanarak Mac ile bağlantı kurmanızı sağlıyordu. Elbette bu ürün, bugün hiç öğrenilirliği olmadığından da yola çıkabileceğiniz üzere pek de zaferli olamadı. Fakat günümüzde ürünşöhret enderliği, onu bedelli bir aygıt haline getirdi. Öyle ki makinenin henüz açılmamış bir koliyi, bu hafta önerilerin 50 bin dolara kadar çıkılabileceği hipotez edilen bir sarih artırmada satışa çıkıyor.

50 dolara satın alınmıştı:

seiko wristmac

Yukarıyada gördüğünüz Seiko WristMac, orijinal paketinde orijinal içerikleriyle beraber ComicConnect üzerinde satışa çıkacak. Aygıt, seneler evvel Connecticut Mac’teki indirimlerde takribî 50 dolar karşılığında satın alınmış ve o günden beri kutusundan çıkmamış. Makinenin bütün olarak ne kadar satılacağı belirsizken, önerilerin 50 bin dolara kadar çıkması bekleniyor.

Bu saatler uzaya dahi çıktı:

Seiko WristMac her ne kadar günümüzde meçhul bir aygıt olsa da geçmişte aşırısıyla büyük bir misyonda kullanılmıştı. 1991 senesinde Atlantis uzay mekiği, Macintosh bilgisayarları da beraberinde taşıdı. Bu bilgisayarlar, uzaydan e-posta yollamak üzere kullanıldı. Bunun yanı gizeme misyondaki astronotların her birinde bir adet WristMac bulunuyordu. The New York Times tarafından yazılan yazıda bu saatlerin Dünya ya da Evren’in resmini sürükleme zamanı geldiğinde alarm çalmak gibi misyonlarda kullanıldığı belirtildi.

Tags: 1988’den Kalma ‘Apple Watch’ Açık Artırmaya Çıkıyor Categories: Giyilebilir Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ