‘Uzaylı Otopsisi’ Fotoğrafı, NFT Olarak Satışa Çıkarıldı

Mayıs 29, 2021 0

NFT’ler yaygınlaştıkça karşımıza NFT olarak satışa çıkarılan ve nitekim şaşırtan fiyatlarla satılan birtakım örnekler de çıkmaya başlıyor. Bu noktada geçtiğimiz günlerde ağabeyinin parmağını ısıran Charlie’nin viral görüntüsü ve birkaç ay evvel de yangıncı kızın ürpertici fotoğrafı ‘yok artık’ dedirten fiyatlarla NFT olarak satılmıştı.

Artık de konsepti biraz daha farklı olsa da yeniden epey farklı bir fotoğraf, NFT olarak satışta. Bu defa satışa çıkarılan içerik ise 1947 yılında bir uzaylı otopsisi sırasında çekildiği argüman edilen siyah beyaz bir fotoğraf. Olağan ki fotoğrafın gerçekliğine dair tek ispat, satıcısının kelamları. Ayrıyeten fotoğrafın dünya dışı yaşama yönelik bir belgeselde kullanılmış olması ve bir ‘kanıt’ olarak sunulmuş olması da fotoğrafı ilgi alımlı kılıyor. Bu farklı fotoğraf için asgarî teklif fiyatı ise 450 Ethereum yani şu an için yaklaşık 1 milyon 103 bin 422 dolar.

Şimdi teklif veren yok:

New Mexico, Roswell’de meydana gelen bir UFO kazasının akabinde 1947’de gerçekleştirilen uzaylı otopsisi esnasında çekildiği söylenen ve aslında bakınca çok da bir şeye benzetemediğimiz bu fotoğraf, müzisyen ve sinema imalcisi olan Ray Santilli tarafından Rarible üzerinden satışa çıkarıldı. Başlangıç fiyatı o kadar yüksek ki haliyle şimdi aklı başında kimse bu fotoğrafa teklif vermemiş.

Şayet 450 Ethereum olan başlangıç teklifini geçen bir teklif verilirse, fotoğraf ‘CIA’in fotoğrafı doğrulayan yazışmaları ve yepyeni kopyası ile birlikte‘ NFT olarak teklifi veren bireye ilişkin olacak. Burada CIA’in fotoğrafı doğruladığı yazışmaların da paylaşılması satışı değişik hale getirebilirdi diye düşünüyoruz ve bu nadide yapıtı satın alacak kişiyi merakla bekliyoruz.

Tags: Fotoğraf, Fotoğrafı, Ki̇, Nft, Tek Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts