WhatsApp’dan Zımnilik Kontratında Geri Adım

Mayıs 29, 2021 0

WhatsApp’ın bu kadar büyüyeceğini varsayım etmediğini açıkça gördüğümüz saklılık kontratı, geçtiğimiz ayların gündeminden düşmek bilmedi. Birçok ülkede bu sebeplerle davalık olup yaptırımlarla karşı karşıya gelmiş olan WhatsApp, geçtiğimiz günlerde Rekabet Kurumu’nun açıklamalarını da yalanlamıştı.

Bugüne kadar yapılan açıklamalarda kapalılık mukavelesini reddeden kullanıcıların belli özelliklere erişemeyeceğini belirtmiş olan WhatsApp, şimdiyse yapılan yeni açıklamayla birlikte, kullanıcılar kapalılık mukavelesini reddetmiş olsalar dahi, uygulamanın fonksiyonlarından yoksun bırakılmayacaklarını yahut rastgele bir sonlandırmayla karşı karşıya kalmayacaklarını açıkladı.

WhatsApp temsilcisinin yaptığı açıklamalar

Konuşmacı, uzmanlarla yapılan görüşmeler sonucunda, şimdi mukaveleyi kabul etmemiş olan kullanıcıların uygulama tecrübelerini sonlandırma ismine bir planları olmadığını net bir halde belirtti. Ama kullanıcılar, WhatsApp’ın iş uygulamasını (WhatsApp Business) kullanan şahıslarla bağlantıya geçmeye çalıştığında mukavelenin hatırlatılacağı da eklendi.

Bu müsaade dahilinde kullanıcılar ve iş yerleri ortasında gönderilen bildiriler okunabilecek ve saklanacaktı. Bu da şahsileştirilmiş bir alışveriş tecrübesi sunarken, uçtan uca şifrelenmiş iletilerin ferdî sohbetlerde, bu müsaade dahilinde gönderilen bildirilerin ise okunabilir biçimde kalmasını hedefliyordu. Bu tartışmalar eşliğinde atılan adımın, WhatsApp’ın Facebook tarafından yapılan yatırımlarla alışveriş servisine dönüşü için parlak bir başlangıç olduğunu söyleyemeyiz. Yaşanan bu tartışmalar sebebiyle uygulamanın Telegram, Signal üzere rakipleri de durumdan hisselerini alarak pazardaki hacimlerini inanılmaz oranlarda büyüttü.

Bugüne kadar Almanya, Hindistan, Türkiye ve öbür birçok ülke bu çeşit bir müsaadenin kullanıcı kapalılığını riske atıyor olması sebebiyle kabul edilmeyeceğini açıklamış ve WhatsApp’a yaptırımlar uygulamıştı. Ülkemizde de epey fazla tartışmaya sebep olmuş ve kullanıcılarının büyük bir kısmını kaybetmiş olan WhatsApp, bakalım ilerleyen periyotlarda karşımıza neler çıkaracak.

Tags: Kullanıcılar, whatsapp Categories: Bilgisayar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts