WhatsApp’tan beklenmedik gelişme!

Mayıs 29, 2021 0

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, kullanıcıların 15 Mayıs’a kadar yeni zımnilik siyasetini kabul etmemeleri halinde vakitle uygulamanın fonksiyonlarını kaybedeceklerini söylemişti. Bugün ise Facebook artık planın değiştiğini ve yeni politikayı kabul etmeyen kullanıcıların fonksiyonelliklerinin kısıtlanmayacağını açıkladı.

Her şey isteğe bağlı!

Bir WhatsApp sözcüsü yaptığı açıklamada; “Çeşitli yetkililer ve kapalılık uzmanlarıyla yapılan son görüşmeler göz önüne alındığında, WhatsApp’ın güncellemeyi şimdi kabul etmemiş olanlar için çalışma formunun fonksiyonelliğini sınırlamayacağımızı açıkça belirtmek istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

Siyasetin kullanıma sunulması baş karıştırıcı bir karışıklık oldu ve WhatsApp’ın daha fazla kullanıcının şahsî datalarını Facebook ile paylaşmaya başlayacağı kaygılarını artırdı. Lakin WhatsApp, durumun bu türlü olmadığını açıklamıştı. Yeniden de bu açıklama kâfi olmadı. Zira Facebook’a olan inanç son 1-2 yıl içerisinde çok sarsıldı.

WhatsApp, bir takviye makalesinde, yeni politikayı kullanıcıların çoğunluğunun kabul ettiğini söylüyor. Şayet bu mukaveleyi kabul ettiyseniz uygulamayı kullanmaya ve bilgilerinizi paylaşmaya devam edeceksiniz. Mukaveleyi kabul etmeyenler de rastgele bir kısıtlama olmadan ve datalarını paylaşamdan WhatsApp’ı kullanmaya devam edecek.

Tüm dünyada çok ses getiren yeni saklılık siyasetinden geri adım atılması epey sevindirici. Lakin bu siyasetin bu kadar sancılı bir halde yürürlüğe koyulması WhatsApp’a hiç yakışmadı. Bu süreçte saklılık siyasetini bilmeyerek kabul edenlerin sayısı da epey fazla.

Avrupa Birliği muhtemelen önümüzdeki yıllarda WhatsApp hakkında soruşturma başlatacaktır. Dataları paylaşmak için bu bildirimin birdenbire sunulması WhatsApp’ın başını ağrıtabilir.

Tags: Kabul, whatsapp Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts