Windows Kullanıcıları Bir Defa Daha Risk Altında: Yeni Bir Sıfır Günü Atağı Tespit Edildi

Windows Kullanıcıları Bir Defa Daha Risk Altında: Yeni Bir Sıfır Günü Atağı Tespit Edildi

Aralık 5, 2021 0

Bu ayın başlarında, zafersiz bir güvenlik sarihi düzenleme sınaması nedeniyle Windows’un her versiyonu sıfır gün hamlesine maruz kalmıştı. Ancak görünen o ki bu hadisenin ardından milyonlarca Windows kullanıcısı bir defa daha büyük bit riskle karşı karşıya kalmış gibi duruyor. 

Microsoft’un düzenleme sınamasının ardından yeni bir sıfırıncı gün atağı asıllaştı. Güvenlik sarihi, Microsoft’un kasım ayında galibiyetle karşılama ettiğini sandığı bir sarihi CVE-2021-41379 içeriyor ve bir bilgisayar korsanının bilgisayarınıza sızarak aygıtınızı ele geçirmesine ve hücumlarını kurbanın ağına yaymasına imkân tanıyan istisnalardan faydalanmasına imkân tanıyor. Yeni siber atağa ayrıca Windows 11, Windows 10 ve Windows Server 2022 dahil olmak üzere Windows’un en son sürümleri de dahil. 

“Alıcılarımızın güvenliğini ve korunmasını sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağız”

Hacker

“Talos, bu güvenlik sarihinden halihazırda faydalanmaya çalışan makûs emelli yazılım misalleri tespit etti,” biçiminde konuşan Cisco’dan Talos Güvenlik İstihbarat ve Araştırma Grubu Teknik Lideri Jaeson Schultz, “Bu, düşmanların ulusa sarih bir istismarı silahlanmak için ne kadar süratli çalıştıklarına dair daha da fazla delil.” diye de ilave etti. 

BleepingComputer’a konuşan Microsoft, “İfşanın farkındayız ve alıcılarımızın güvenliğini ve korunmasını sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağız” ifadelerini kullanarak yeni sarihi onayladı. 

Hakikat mesele şu ki, elinizde bu gidişata karşı yapabileceğiniz pek de bir şey yok. İkili dosyayı doğrudan onarmaya müteveccih rastgele bir teşebbüs, Windows yükleyicisini bozacaktır; bu nedenle de yapılacak en manalı şey Microsoft’un onarmayı nasıl halledeceğini veya daha evvel de görmüş olduğumuz gibi, halledemeyeceğini bekleyip görmek.  

Tags: Windows'ta Bir Kez Daha Sıfır Günü Saldırısı Tespit Edildi Categories: Yazılım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ