Xiaomi başardı! Darısı Huawei’nin başına!

Mayıs 26, 2021 0

Ocak ayında, ABD Savunma Bakanlığı (DoD), Komünist Çin Askeri Şirketi olan Xiaomi de dahil olmak üzere 9 şirketi kara listeye aldığını açıklamıştı. Xiaomi, bu haksız karara Şubat ayında karara itiraz ettikten sonra ABD federal yargıcı, Savunma Bakanlığı’nın kararın uygulamasını süreksiz olarak engellemişti.

Bu ayın başındaki Xiaomi’nin bu kara listeden çıkartılacağı haberleri ortaya çıkmıştı. Bugün ise ABD’nin Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesinin ABD Savunma Bakanlığı’nın Xiaomi’yi Komünist Çin Askeri Şirketi olarak atamasını iptal eden son bir buyruk verdiği resmi olarak açıklandı.

Xiaomi kara listeden kurtuldu

Mahkeme, atamanın kaldırılmasıyla, ABD halkının paylarını satın alması yahut elinde bulundurması üzerindeki tüm kısıtlamaları da resmen kaldırdı. Yani Xiaomi resmi olarak artık kara listede yer almıyor.

Donald Trump idaresinin sarfiyat ayak aldığı karar olan bu kara liste olayı, Joe Biden idaresi ile değişecek üzere görünüyor. Çin’e karşı daha ılıman bir siyaset izleyeceği düşünülen Joe Biden‘in, Huawei‘nin yasaklarını da kaldırması bekleniyor.

Kara liste uygulamasının teknolojinin gelişiminde olumsuz bir tesirinin olduğunu Huawei ile gördük. İşlemci bile üretemeyecek noktaya gelen Huawei’nin bu bahiste Amerika’ya baş tutmak yerine kendi içine dönmesi büyük bir yanlıştı. Bugünkü gelişmeye bakacak olursak; Xiaomi’nin mahkemeye başvurması ve kararı bozdurması daha mantıklı bir atılım üzere görünüyor.

Xiaomi yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Xiaomi olarak, tüm global kullanıcılarının, ortaklarının, çalışanlarının ve hissedarlarının ıslaklığı ve dayanağı için minnettarız. Xiaomi’nin açık, şeffaf, halka açık, bağımsız olarak işletilen ve yönetilen bir şirket olduğunu yinelemek isteriz. Biz, kullanıcılara elektronik eser ve hizmetlerine devam edecek ve dünyadaki herkesin yenilikçi teknolojiyle daha güzel bir ömür sürmesini sağlamak için durmaksızın dürüst fiyatlarla şahane eserler üretmeye devam edeceğiz.”

Tags: abd, Kara, Kara Li̇ste, Xiaomi Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts